Lajme

Blinken “blindon” Tiranën, 1 mijë efektivë në terren, rrugët që do të bllokohen

Policia e shtetit ka publikuar planin e masave për mbarëvajtjen e vizitës së Sekretarit amerikan të shtetit në tiranë Antony Blinken. 

Sipas këtij plani masash nga mbrëmja e sotme, në orën 19:30, do ndalohet parkimi rreth stadiumit Air Albania, bulevardit Dëshmorët e Kombit, rrugës së Elbasanit, Bulevardit Bajram Curri dhe rrugëve lidhese me këto akse kryesore.

Ndërsa nesër në mëngjes nga ora 9 e 30 deri në 20 të mbrëmjes, me dy fasha orare do bllokohet lëvizja e mjeteve në rrugën dytësore Fushë Prezë-Rinas, Rinas-Qafë Kashar dhe anasjelltas, Qafë Kashar – ish-sheshi Shqiponja dhe anasjelltas; ish-sheshi Shqiponja-Teg-Sanatorium dhe anasjelltas. Si dhe në rrugën e Elbasanit, rrugën “Papa Gjon Pali II”, rrugën “Ismail Qemali”, rrugën “Abdyl Frashëri bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, bulevardin “Bajram Curri”, dhe disa akse të tjera lidhëse.

Për Qytetarët që duan të shkojnë në aeroportin “Nënë Tereza” nga Durrësi dhe veriu, do të ndjekin përkatësisht drejtimin Vorë-Fushë Prezë-Rinas dhe kthim, Fushë Krujë-Fushë Prezë-Rinas dhe kthim, ndërsa nga juglindja dhe Tirana, do të ndjekin unazën lindore-Farmacia 10-Stacioni i Trenit-Bulevardi i Ri-Paskuqan-Kamëz -Valias-Aeroporti i Rinasit, dhe kthimi në të njejtin itenerar.

Policia e Shtetit kërkon mirekuptimin e të gjithë qytetarëve për masat e sigurisë dhe apelon për të shmangur qarkullimin me mjete rrugore në oraret dhe rrugët ku parashikohen kufizimet e levizjes, për qëllime sigurie.

Ndalohet parkimi nga sot 19:30

Tabelë

Stadiumi ‘Air Albania’

Bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’

Rruga e Elbasanit,

Bulevardi ‘Bajram Curri’

Rruga”Faik Konica”,

Rruga “Dervish Hima”,

Rruga “Ismail Qemali”

Rruga “Gjergj Filipi”,

“Lek Dukagjini”,

Rruga “Papa Gjon Pali II”,

Rruga “Ukraina e Lirë”

Nesër ndalohet qarkullimi nesër ora 09: 30- 12 30 dhe 17: 30- 20:00

Tabelë:

Fushë Prezë-Rinas

Rinas-Qafë Kashar-anasjelltas

Qafë Kashar – ish-sheshi Shqiponja-anasjelltas;

Ish-sheshi Shqiponja-Teg-Sanatorium-anasjelltas;

Rruga e Elbasanit,

Rruga “Dervish Hima”,

Rruga “Faik Konica”,

Rruga “Papa Gjon Pali II”, 

Rruga “Ismail Qemali”,

Rruga “Themistokli Germenji”,

Rruga “Abdyl Frashëri”,

Rruga “Ukraina e Lirë”,

Rruga “Gjergj Filipi”,

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”

Bulevardi “Bajram Curri”.

/Shqip.com