Lajme

Biden: Putini duhet të largohet, tani është koha për ndryshimin e regjimit në Rusi

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden është shprehur se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin duhet të largohet nga pushteti dhe se tashmë në Rusi është koha për ndryshimin e regjimit, raporton Washtington Post,

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet,” tha Biden.

Shtëpia e Bardhë u përpoq të sqaronte komentin e tij, duke lëshuar një deklaratë duke thënë se Biden nuk kishte menduar në të vërtetë atë që kishte thënë.

“Qëndrimi i presidentit ishte se Putini nuk mund të lejohet të ushtrojë pushtet mbi fqinjët e tij apo rajonin”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë në një deklaratë. “Ai nuk po diskutonte fuqinë e Putinit në Rusi, apo ndryshimin e regjimit”

Perëndimit ende i mungon një përkufizim i përbashkët i “fitores” në Ukrainë. Javën e kaluar, Putin “aneksoi” katër rajone ukrainase, duke iu bashkuar Krimesë, “të aneksuar” në 2014, raporton 19fortyfive.

Moska është përsëri duke tundur retorikisht armët bërthamore dhe ka sabotuar tubacionet Nord Stream. Evropa shqetësohet për dimrin e ardhshëm, dhe të gjithë shqetësohen për qëndrueshmërinë e vendosmërisë së Evropës.

Askush nuk parashikon një armëpushim afatshkurtër ose negociata thelbësore për përfundimin e luftës, ose se si të zhvillohen marrëdhënie “normale” me regjimin e Putinit më pas.

Brenda ministrive të ushtrisë, inteligjencës dhe sigurisë së brendshme të Rusisë, pothuajse me siguri ka tronditje, zemërim, siklet dhe dëshpërim për performancën e Moskës para dhe gjatë pushtimit aktual të Ukrainës.

/Shqip.com