Lajme

Berlini thotë se nuk ka pasur ende asnjë kërkesë për të eksportuar tanke në Ukrainë

Gjermania nuk ka marrë një kërkesë nga Polonia apo ndonjë vend tjetër për leje për të transferuar tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman në Ukrainë, tha të hënën një zëdhënës i qeverisë.

“Deri në këtë orë ne nuk kemi marrë një kërkesë, dhe nëse ata pyesin, atëherë ka një procedurë të caktuar. Nuk mund t’ju them nëse kjo do të zgjasë disa ditë apo disa muaj.” tha Steffen Hebestreit në një konferencë shtypi.

Ai premtoi se çdo aplikim do të “përpunohet me shpejtësinë e nevojshme që kërkohet, por sigurisht edhe me tërësinë e nevojshme që kërkojnë procedura të tilla”.

Polonia është një nga 13 vendet evropiane me tanke gjermane Leopard 2 në inventarin e saj.

Ajo ka ofruar t’i dërgojë ato në Ukrainë dhe po përpiqet të bindë vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë, por leja e Gjermanisë zakonisht kërkohet për t’i rieksportuar.

Të dielën,kryeministri i Polonisë Mateusz Moraëieckic tha se Evropa po “humbte kohë” në diskutime.

Megjithatë Hebestreit mbrojti Berlinin kundër akuzave të tilla.

“Ndoshta është mirë të peshoni dhe të merrni parasysh shumë gjëra përpara se të shkoni në një hap të pamatur për të cilin do të pendoheni keq më vonë,” tha ai, duke shtuar se vendet e tjera, si Spanja, gjithashtu kanë shqetësime për transferimin e mundshëm të tankeve.

Shumë vende aleate janë zhgënjyer me Gjermaninë për shkak të hezitimit të saj për të dërguar tanket e veta Leopard 2.

Sipas rregullave aktuale, Gjermania duhet të sanksionojë gjithashtu çdo ri-eksport të tankeve të saj nga vende të tjera, të tilla si Polonia, raporton BBC.

/Shqip.com