Sport Ndërkombëtar

Bellingham zgjedh numrin që do ta ketë te Reali (VIDEO)

Jude Bellingham do të mbajë numrin 5 te Real Madridi.

Një numër historik te ‘Los Blancos’, pasi Zinedine Zidane e kishte veshur gjatë kohës si futbollist. Që kur francezi erdhi nga Juventusi në sezonin 2001-2002, deri në largimin e tij në 2006, ai veshi një numër historikisht të rezervuar për mbrojtësit, por që ai u bë ikonik.

Tashmë, Bellingham ka zgjedhur të marrë numrin e  një lojtari legjendar, i cili bëri histori për ‘Mbretërit’ si lojtar, por mbi të gjitha si trajner.

Në minutat para prezantimit të tij si lojtar i ri i Real Madridit, mesfushori pozoi me Florentino Perez në Valdebebas me fanellën e re të klubit për sezonin 2023-2024.

U zbulua dyshimi i madh, numri që do të vishte. Ishte spekuluar se ai kishte veshur 22-shin që kishte te Borussia Dortmund, por është në pronësi të Rudiger. Kishte gjithashtu 9, 14 dhe 24, por në fund zgjodhi 5.
Numri 5 i Real Madridit ishte veshur edhe nga një prej kapitenëve të mëdhenj në historinë e klubit, Manolo Sanchis. Më vonë ajo u trashëgua nga Zidane dhe, pas largimit të francezit, ajo u ka takuar lojtarëve si Cannavaro, Gago, Sahin, Coentrao, Varane dhe së fundmi, Vallejo.

/Shqip.com