Lajme

Begaj për marrëveshjen e Ohrit: Është një garanci më shumë për paqen

Bajram Begaj president i Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë.

Përmes një postimi në Facebook, Begaj ka thënë se ky dakordim është garanci për paqen dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian.

“Përshëndes arritjen në Ohër të Maqedonisë së Veriut të dakordësimit publik mes Kosovës dhe Serbisë dhe angazhimit për të zbatuar marrëveshjen bazë dhe të aneksit përkatës.  Ky dakordësim është një garanci më shumë për paqen, stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian. Besimplotë se garantët e këtij dakordësimi do ta bëjnë atë të detyrueshme e të zbatueshme nga palët”, shkroi Begaj.

Tutje, Begaj ka falënderuar Bashkimin Evropian për ndërmjetësimin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen e fuqishme.

/Shqip.com