Lajme Botë

BBC: Izraeli akuzohet për krim të mundshëm lufte për vrasjen e djalit në Bregun Perëndimor

Adami, tetë vjeç, u qëllua në kokë ndërsa ikte nga automjetet e blinduara izraelite
Adami, tetë vjeç, u qëllua në kokë ndërsa ikte nga automjetet e blinduara izraelite

Në pasditen e hershme të 29 nëntorit të vitit të kaluar, disa djem palestinezë zbritën në rrugën e tyre në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku shpesh luanin së bashku. Disa minuta më vonë, dy prej tyre përfunduan të vdekur nga të shtënat me armë zjarri nga ushtarët izraelitë, Basili, 15 vjeç dhe Adami tetë vjeç. Si pjesë e një hetimi mbi sjelljen e forcave izraelite të sigurisë në Bregun Perëndimor, i cili ka qenë nën pushtimin ushtarak për më shumë se gjysmë shekulli, BBC ka zbuluar atë që ndodhi në ditën kur u vranë dy djemtë.

Pamjet e telefonit celular dhe kamerave të sigurisë, informacioni për lëvizjet e ushtrisë izraelite, dëshmitë e dëshmitarëve dhe hetimi i detajuar i vendit të ngjarjes, duke përfshirë marrjen e matjeve, kombinohen për të zbuluar prova që sugjerojnë shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Provat që gjetëm kanë shtyrë Ben Saul, raportuesin special të OKB-së për të drejtat e njeriut dhe kundër terrorizmit, të thotë se vdekja e Adamit duket të jetë një “krim lufte”. Një tjetër ekspert ligjor, Dr Lawrence Hill-Cawthorne, e përshkroi përdorimin e forcës vdekjeprurëse si “pa dallim”.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se rrethanat e vdekjeve ishin “nën shqyrtim”, por tha se “zjarri i drejtpërdrejtë përdoret vetëm për të hequr kërcënimet e menjëhershme ose për qëllime arrestimi, duke ndjekur protokollet e arrestimit pas shterimit të opsioneve të tjera”. Me rritjen e dhunës në Bregun Perëndimor në muajt që pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit nga Gaza më 7 tetor, BBC ka gjetur gjithashtu prova të vandalizimit të shtëpive palestineze me grafite, civilët palestinezë kërcënohen me armë dhe u kërkohet të largohen nga territori për në Jordaninë fqinje si dhe gjymtimi i mundshëm i trupit të një të palestinezi të armatosur.

Pamjet video nga 29 nëntori tregojnë Basilin duke qëndruar pranë një dyqani harduerësh, me grila të mbyllura fort. Kur ushtria e Izraelit mbërrin, dyqanet mbyllen shpejt në Jenin, një qytet në Bregun Perëndimor territor palestinez, i cili, ndryshe nga Gaza, nuk drejtohet nga Hamasi. Dëshmitarët thanë se të shtënat kishin rënë nga një operacion aty pranë nga ushtria izraelite në kampin e refugjatëve në Jenin. Adam, një fanatik futbolli dhe tifoz masiv i Lionel Messit, qëndronte me vëllain e tij më të madh Baha, 14 vjeç. Në rrugë ishin gjithsej rreth nëntë djem, të gjithë të kapur nga kamerat e sigurisë që ofronin një pamje gati 360 gradë të asaj që ndodhi më pas.

Disa qindra metra më tutje, një autokolonë prej të paktën gjashtë automjetesh të blinduara ushtarake izraelite u kthye në një qoshe dhe filloi të shkonte drejt djemve, të cilët u bënë qartësisht të shqetësuar. Disa nga djemtë filluan të largoheshin.

Në këtë moment të saktë, pamjet e celularit tregojnë derën e përparme të një automjeti të blinduar të hapur. Ushtari brenda kishte një pamje të drejtpërdrejtë të djemve. Basili kishte hyrë në mes të rrugës, ndërsa Adami ishte 12 metra larg ushtarëve, duke ikur. Më pas u qëlluan të paktën 11 të shtëna me armë zjarri. Duke ekzaminuar skenën, BBC zbuloi se plumbat goditën një zonë të gjerë. Katër plumba goditën një shtyllë metalike, dy qepenin e dyqanit të pajisjeve, një gërmoi përmes parakolpit të një makine të parkuar dhe një tjetër shpoi një parmak.

Raportet mjekësore të siguruara nga BBC tregojnë se dy të shtëna e kanë goditur Basilin në gjoks. Një plumb tjetër e goditi Adamin tetë vjeçar në pjesën e pasme të kokës teksa ikte; vëllai i tij më i madh Baha u përpoq dëshpërimisht ta tërhiqte zvarrë për t’u mbuluar, duke lënë një gjurmë gjaku ndërsa ai bërtiste për një ambulancë. Por ishte tepër vonë. Baha tha se Adami dhe shoku i tij Basili vdiqën para syve të tij.

“Isha në gjendje shoku; As që mendoja për veten. U përpoqa të flisja me të. Fillova të them: ‘Adem, Adem!’ Por shpirti i tij në thelb po largohej nga trupi i tij sepse ai nuk u përgjigj”, tha Baha për BBC i përlotur. Para se të qëllohej, Basili mund të shihet duke kapur diçka në dorë. Nuk është e qartë se çfarë është. IDF më vonë ndau një foto të bërë në vendngjarje, e cila thotë se tregon një pajisje shpërthyese.

Dëshmitë nga hetimi i vendit të ngjarjes u ndanë me një numër ekspertësh të pavarur, duke përfshirë avokatë të të drejtave të njeriut, një hetues për krimet e luftës dhe një ekspert kundër terrorizmit, si dhe anëtarë të OKB-së dhe organeve të tjera neutrale. Disa i dhanë analizat e tyre në mënyrë anonime. Ekspertët ranë dakord se incidenti duhet të hetohej dhe disa shkuan më tej, duke thënë se dukej se kishte shkelje të ligjit ndërkombëtar.

IDF tha se Basili, majtas, po mbante një eksploziv kur ishte në rrugë me mikun e tij Baha, djathtas

Ben Saul, raportuesi special i OKB-së për të drejtat e njeriut dhe kundër terrorizmit, tha se mund të ketë pyetje nëse forca vdekjeprurëse mund të ishte përdorur ligjërisht në rastin e Basil, nëse ai mbante një eksploziv. “Për Ademin, kjo duket të jetë një shkelje e ndalimeve të Ligjit Ndërkombëtar Humanitar për sulmin e qëllimshëm, pa dallim ose në mënyrë disproporcionale ndaj civilëve, një krim lufte dhe një shkelje e të drejtës së njeriut për jetë,” tha Saul.

Dr Lawrence Hill-Cawthorne, bashkëdrejtor i Qendrës për të Drejtën Ndërkombëtare në Universitetin e Bristolit, tha: “Ushtarët ishin në automjete të blinduara. Edhe nëse do të kishte një kërcënim, ata duhet të ishin larguar dhe planifikuar një arrestim, në vend që dështimi ndaj forcës në dukje pa dallim, vdekjeprurëse, e cila është një shkelje e ligjit ndërkombëtar”. /BBC

/Shqip.com