Bayern rimerr kryesimin e tabelës

FC Bayern ka arritur të marr një fitore të lehtë përballë Mainz me rezultat 6:2.

Bayern Munich kryesonte 3-1 në pushimin e pjesës së parë në shtëpi kundër FSV Mainz 05.

Kampionët rekord kaluan në avantazh me anë të Gnabry në minutën e 5-të.

Pak para përfundimit të gjysmë ore, trupat Nagelsmann goditën për herë të dytë në fund të një sulmi që ia vlen të shihet; Musiala shënoi nga distanca e mesme (28′).

Burkardt dhe Lee pastaj humbën për pak golin e shpejtë pasues duke dështuar brenda një momenti kundër traversës ose shtyllës (33).

Në fazën finale, Hack shkaktoi një penallti, të cilën Mané e humbi, por ishte i suksesshëm në diferencë (43).

Në kohën e fundit, mysafirit iu dha një penallti e dyshimtë.

Burkardt dështoi me atë ndaj Ulreich (45+3), por Widmer shënoi me kokë pas goditjes nga këndi (45+4).

Pas pushimit 3-1, Rheinhessen e nisi më mirë pa iu afruar seriozisht lidhjes.

Të kuqtë më pas ndërruan marshin përsëri dhe për pak munguan golin e tyre të katërt me një gjuajtje të Choupo-Moting (55′).

Kjo u arrit pak më vonë me një goditje me kokë të Goretzka (58).

Vetëm atëherë portieri i mysafirëve Zentner devijoi një gjuajtje nga Musialas mbi traversë (65′); në anën tjetër Barkok humbi për pak kutinë vendase me shpejtësi të plotë (66).

Në fazat e mbylljes, Tel (79′) dhe Choupo-Moting në formë (86′) rritën rezultatin;

Në këtë mes, Ingvartsen operoi kozmetikën e rezultateve të Ulreich pas një braktisjeje (e 82-ta).

FC Bayern Munich mbyll fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve të martën me një ndeshje në shtëpi kundër Interit. 1. FSV Mainz 05 pret VfL Wolfsburg në Bundesligë të shtunën. Kalofsh nje mbremje te kendshme!