Sport Ndërkombëtar

Bayer Leverkusen thyen rekordin, kryesuesit e Bundesligës kanë 33 ndeshje pa humbje

Shkojnë drejt titullit duke shkruar historinë. Leverkusen mesa duket do t’i lerë pas sezonet e shumta kur ka dalë i dyti në Bundesligë, dhe do të arrijë triumfin suprem.

Fitorja 2-1 ndaj Maincit ishte me fat, por gjithsesi e merituar, ndërsa diferenca me Bajernin ndjekës shtohet gjithnjë e më shumë. E veçanta tjetër e sfidës ishte goli i Granit Xhakës dhe festimi i tij.

Kapiteni i Zvicrës i shqetësoi fillimisht të gjithë.

Më pas shqiptaro-zvicerani u kuptua se po bënte shaka, dhe nuk ishte i dëmtuar.

Mainci luftoi fort, u mbrojt ashpër dhe vetëm gabimi I portierit e dënoi. E përditshmja “Bild”: Dëshira e madhe sjell fitoren! Shabi Alonso tërbohet, por ka fat! Po ashtu, gazeta thekson shakanë e Xhakës me titullin: Alonso u desh të përmbante mjekët e skuadrës! “Bild” ka hapur tashmë votimin që tifozët të tregojnë se kë pëlqejnë më shumë si trajner të Bajernit, Alonson, Zidanin apo rikthimin e Hansi Flikut. Leverkusen me teknikun bask po arrin kulme, dhe ja ku vendosi një rekord në Bundesligë.

“Aspirinat” kanë 33 ndeshje radhazi pa humbje, me 29 fitore e 4 barazime, ndërsa shifrën më të lartë e mbante Bajerni me 32.

Kur duhen edhe 11 javë deri në përfundim, Bajer Leverkusen nuk ka asnjë humbje këtë sezon të Bundesligës.

/Shqip.com