Sport Ndërkombëtar

Basketbollistja amerikane, Griner del në gjykatën ruse për akuzat e kontrabandës së drogës

REUTERS/Evgenia Novozhenina

Dy herë fituesja e medaljes së artë olimpike të basketbollit amerikan, Brittney Griner, doli në gjyq në një gjykatë pranë Moskës të premten, me akuza për kontrabandë droge, të cilat mund të dënohen deri në 10 vjet burg.

Griner, 31 vjeç, një lojtar i Phoenix Mercury që luan në Rusi gjatë sezonit jashtë WNBA, u arrestua më 17 shkurt në një aeroport të Moskës, një javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, shkruan CNN.

Mbështetësit e Griner dhe zyrtarët amerikanë thonë se ajo është arrestuar gabimisht dhe kanë bërë thirrje për lirimin e saj pasi shtohen frika se ajo po përdoret si një peng politik mes tensioneve në rritje midis Rusisë dhe SHBA-së.

Në gjyq, Griner u akuzua nga një prokuror për kontrabandë më pak se një gram vaj kanabisi në bagazhin e saj.

Prokuroria argumenton se Griner synonte të importonte drogën në territorin rus dhe t’i fuste substancat e ndaluara në një çantë shpine dhe një valixhe, sipas TASS. Vaji i kanabisit është subjekt i kontrollit në Rusi dhe klasifikohet si drogë narkotike.

Seanca e dytë e gjyqit do të zhvillohet më 7 korrik.

Griner, e cila është mbajtur në Rusi që nga arrestimi i saj në një aeroport të Moskës me akuzat për tentativë për kontrabandë droge, mori pjesë personalisht në seancën paraprake të hënën, duke mbërritur në gjykatë e prangosur dhe e rrethuar nga rojet me jelek të zinj, shkruan CNN.

Avokati i saj, Alexander Boykov, i tha më parë CNN se seanca do të zhvillohej me dyer të mbyllura në gjykatën e Khimki, jashtë Moskës.

Griner, 31, një lojtare e Phoenix Mercury që luan në Rusi jashtë sezonit të WNBA, u arrestua më 17 shkurt.

Autoritetet ruse pretenduan se ajo kishte vaj kanabisi në bagazhin e saj dhe e akuzuan atë për kontrabandë të sasive të konsiderueshme të një lënde narkotike, një vepër e dënueshme deri në 10 vjet burg.

Departamenti amerikan i Shtetit, megjithatë, e ka klasifikuar Grinerin si “të arrestuar gabimisht”, tha një zyrtar i departamentit për CNN në maj./Shqip.com