Barcelona përsëri në Europa League, Interi fiton në “San Siro”

Interi ka arritur ta mposhtë Viktoria Plzen me rezultat bindës 4:0, duke e siguruar kështu pjesëmarrjen në raundin tjetër të Champions League.

Gjigantët italianë gjetën golin e tyre në minutën e 35-të kur Henrikh Mkhitaryan shënoi me kokë në shtyllën e largët.

Dhe ata dyfishuan epërsinë e tyre pak para pjesës së parë kur Dimarco pasoi për Edin Dzeko, i cili goditi pa shënuar nga afërsia.

Në pjesën e dytë dhe Mkhitaryan për pak sa nuk shënoi golin e tretë, por pa përpjekjen e tij në distancë të largët të rrëzohej nga shtylla.

Ata bënë rezultatin 3-0, pasi Dzeko me gjakftohtësi vendosi topin në këndin e poshtëm.

Romelu Lukaku që u rikthye nga lëndimi e vulosi fitoren e vendasve.

Me këtë fitore Inter siguron vendin e dytë në grup, derisa Barcelona bie për herën e dytë radhazi në Europa League.

Edhe përballja tjetër që filloi nga ora 18:45 u mbyll me rezultat 4:0.

Porto mposhti Club Brugge duke hedhur një hap të madh drejt kualifikimit.

Golat u shënuan nga Mehdi Taremi, Evanilson dhe Stephen Eustaquio.