Sport Ndërkombëtar

Barcelona mund të padis De Jongun

Saga e transferimeve të kësaj vere rreth Barcelonës dhe mesfushorit Frenkie De Jong është absolutisht befasuese.

Reprezentuesi holandez, i cili mbërriti në Nou Camp nga Ajax në vitin 2019, është fituesi më i madh i klubit, që përflitet se do të tërheqë rreth 470,000 £ në javë.

Sidoqoftë, pas tre viteve të trazuara që i kanë parë financat e Barcelonës të shkatërruara, kryesisht për shkak të shpenzimeve të papërgjegjshme dhe pasojave nga pandemia Covid-19, pala spanjolle është e dëshpëruar për të gjetur mënyra për të balancuar librat e tyre, dhe pikërisht këtu vjen De Jong. .

Edhe pse do të ishte e drejtë të thuhet se menaxheri Xavi ndoshta nuk do të ishte i emocionuar me mundësinë e humbjes së 25-vjeçarit të vlerësuar, problemet në Camp Nou shtrihen shumë përtej asaj që menaxheri mund të zgjidhë.

Prandaj, jashtë kontratës së tij, e ardhmja e De Jong do të vendoset nga hierarkia e lartë e klubit dhe këtu saga bëhet vërtet e ndërlikuar.

Tashmë përflitet se i detyrohen miliona paga të shtyra, e fundit në situatën magjepsëse vjen nga David Ornstein i The Athletic, i cili po raporton se Barcelona beson se kushtet aktuale të mesfushorit, të cilat janë negociuar dhe rënë dakord nga ish-bordi i klubit, janë të paligjshme.

Jo vetëm kaq, por gjigantët e La Ligës, të cilët thuhet se kanë prova për keq bërje, madje mund të ndjekin veprime ligjore dhe kjo do ta linte De Jong përballë një të ardhmeje edhe më të pasigurt.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo për lojtarin dhe shanset që ai të transferohet këtë verë, veçanërisht te Manchester United, mbetet e panjohur.

Megjithatë, me tre javë për të kaluar në afatin kalimtar të kësaj vere, kjo sagë, e cila nuk po tregon shenja të ngadalësimit, duket se do të zhurmojë deri në ditën e fundit./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022