Sport Ndërkombëtar

Barcelona arrin marrëveshje me Leeds për Raphinhan

Raphinha

Barcelona është më afër arritjes së një marrëveshjeje për të nënshkruar objektivin e Chelseat, Raphinha, pasi ra dakord të përmbushë çmimin e kërkuar prej 60 milionë funtesh nga Leeds për anësorin.

Sipas 90min Chelsea arriti një marrëveshje me Leeds në fillim të kësaj jave dhe kishte shpresuar të mposhtte Barcelonën me nënshkrimin e Raphinhas, pasi skuadra e La Ligas hezitonte të rriste ofertën e tyre për 25-vjeçarin.

Raphinha

Megjithatë, ndërsa Chelsea po përpiqet të arrijë një marrëveshje për kushtet personale me anësorin, agjenti i Raphinhas, Deco ka folur me Barcelonën në një përpjekje për t’i bindur ata që të rrisin ofertën e tyre dhe t’i japin Raphinhas lëvizjen e ëndrrave në “Camp Nou”, të cilën ai e ka kërkuar për gjithë verën.

Burimet pranë situatës kanë konfirmuar tani për 90min se Barcelona e ka rritur ofertën e tyre në shifrën prej 60 milion £ që po kërkon Leeds, duke rënë dakord për një plan pagese për t’i mundësuar ata të financojnë marrëveshjen për disa vite.

Blaugranët tani mendohet se janë duke udhëhequr garën për nënshkrimin e Raphinhas, pasi kanë arritur një marrëveshje për kushtet personale me anësorin e Leeds muaj më parë.

Raphinha, Leeds United

Preferenca e Raphinhas është t’i bashkohet Barcelonës dhe, me një marrëveshje midis dy klubeve tashmë të vendosur, 25-vjeçari është afër kalimit të tij në “Camp Nou”.

Barcelona dhe Chelsea mund të përballen me një numër të madh transferimesh këtë verë.

Të dy klubet po kërkojnë të nënshkruajnë edhe qendërmbrojtësin e Sevillas, Jules Kounde, ndërsa Chelsea është gjithashtu i interesuar për sulmuesin e Bayern Munichut, Robert Lewandowski, i cili, ashtu si Raphinha, e ka zemrën e tij për Barcelonën.

Bisedimet mes dy klubeve janë zhvilluar edhe për dyshen e Blues, Cesar Azpilicueta dhe Marcos Alonso, të cilët të dy duan të bëjnë lëvizjen në Camp Nou këtë verë dhe të ndjekin ish-shokun e skuadrës Andreas Christensen, i cili i është bashkuar Barcelonës si një transferim i lirë./Shqip.com