Sport Ndërkombëtar

Bale, Pogba e yjet e tjerë evropian që do të mbesin pa klube në fund të muajit

BBC

Disa nga emrat më të mëdhenj të futbollit evropian janë në dispozicion si agjentë të lirë këtë verë, me kontratat e tyre aktuale që skadojnë në fund të këtij muaji.

BBC Sport hedh një vështrim më të afërt në një përzgjedhje të emrave më të mëdhenj që përgatiten për të gjetur punëdhënës të rinj për sezonin e ardhshëm.

Gareth Bale

Largimi i Gareth Bale nga Real Madridi vjen pas nëntë viteve të mbushura me trofe në kryeqytetin spanjoll, ku ai fitoi pesë tituj të Champions League dhe La Ligën tre herë.

Sulmuesi i Uellsit, 32 vjeç, iu bashkua kampionëve spanjollë në shtator 2013 për një tarifë transferimi rekord të atëhershëm prej mbi 80 milionë funte.

Ai tashmë ka theksuar se familja e tij dhe fitnesi për Kupën e Botës do të jenë prioritetet e tij kryesore kur të vendosë se ku do të luajë sezonin e ardhshëm.

Paul Pogba

Paul Pogba largohet nga Manchester United këtë verë pas gjashtë vitesh në periudhën e tij të dytë në klub.

Mesfushori fitoi Kupën EFL dhe Europa League brenda një viti pas kthimit të tij të shumëpërfolur në United në një transferim rekord të atëhershëm botëror prej 89 milionë funte nga Juventusi në vitin 2016.

Ndërsa 29-vjeçari ndihmoi Francën të fitonte Kupën e Botës në vitin 2018, ai ka treguar vetëm flukse të gamës së tij të shkëlqyer të pasimeve dhe vrapimit të fuqishëm përpara te United, ku në vend të kësaj ai shpesh ka dëshmuar të jetë një përgjegjësi mbrojtëse dhe mbështetësit e irrituar me një mungesa e perceptuar e përpjekjes.

Në një dokumentar që mbulon jetën e tij private thuhet se Pogba pranoi ofertën e United për një kontratë të përmirësuar prej 300,00 £ në javë.

Christian Eriksen

Christian Eriksen në të vërtetë duhet të jetë pjesë e një kontrate katërvjeçare e gjysmë në Inter Milan.

Megjithatë, 30-vjeçari pati një arrest kardiak teksa luante në Euro 2020 qershorin e kaluar për Danimarkën, duke ndryshuar trajektoren e karrierës së tij, me rikthimin e tij në futboll pasi u pajis me një defibrilator kardioverter të implantueshëm (ICD).

Kjo bëri që Eriksen të lirohet nga Interi – sepse pajisja ICD nuk lejohet në Serinë A – dhe të rikthehet në Brentford për një marrëveshje gjashtëmujore ku cilësia e tij shkëlqeu pasi ndihmoi skuadrën të siguronte statusin e tyre në Premier League.

Bletët janë të prirur për të mbajtur ish-playmakerin e Ajax-it, por a do të qëndrojë ai në Londër apo do të shkojë diku tjetër me skuadra si Manchester United të interesuar?

Jesse Lingard

Jesse Lingard largohet nga Manchester United pasi kaloi në radhët e akademisë dhe kaloi dy dekada me klubin.

Me United që çuditërisht zgjodhi për të mbajtur mesfushorin anglez verën e kaluar, 29-vjeçari duroi një sezon të vështirë 2021-22 dhe u përdor me masë.

Para kësaj, një kalim i suksesshëm në huazim te West Ham në fillim të vitit 2021 shërbeu si një kujtesë për cilësitë e tij dhe gjetja e një klubi të ri ku ai ka kohë të garantuar për të luajtur në një vit të Kupës së Botës mund të hyjë në mendimin e tij.

Ousmane Dembele

Gjërat nuk kanë shkuar siç duhet për Ousmane Dembele që kur ai iu bashkua Barcelonës në një nga marrëveshjet më të shtrenjta të të gjitha kohërave nga Borussia Dortmund në vitin 2017.

Ende vetëm 25 vjeç, dëmtimet kanë penguar zhvillimin e sulmuesit francez, që do të thotë se ai ka treguar vetëm pamje kalimtare të talentit të tij të pasur.

Kur është në këngë, ritmi i tij, mashtrimi dhe aftësia për të drejtuar mbrojtjet kundërshtare të rreckosura mund t’i çojnë tifozët e Nou Camp në këmbët e tyre.

Ndërsa ai është lidhur vazhdimisht me një largim, presidenti i klubit Joan Laporta dhe trajneri Xaxi janë të dy me shpresë se ai mund të bindet të qëndrojë.

Luis Suarez

Në moshën 35-vjeçare, Luis Suarez është një tjetër që përshtatet në kategorinë e veteranëve, me largimin e tij të menjëhershëm nga Wanda Metropolitano që vjen pas një sezoni ku ai shënoi 13 gola në të gjitha garat.

Reprezentuesi i Uruguait mund të mos jetë aq dinamik sa ishte në vitet e tij të reja, por nervozizmi dhe lëvizja e tij rreth portës mund të tundojnë disa klube për t’i bërë atij një ofertë afatshkurtër./Shqip.com