Teknologji Auto

Aston Martin mbyll një model, për t’i hapur rrugë veturave të reja

Aston Martin ka ndërpresë zhvillimin e një supermakine me motor të mesëm që rivalizon veturën Ferrari 296 GTB.

Vendimi sipas kompanisë britanike është marrë për t’u fokusuar në modele si Valkyrie dhe Valhalla.

Marka sinjalizoi synimin e saj për të konkurruar me 296 GTB, McLaren Artura dhe Lamborghini Huracán me konceptin Vanquish Vision në 2019.

Drejtuesit e kompanisë kanë thënë se Valhalla do të kufizohet në 999 njësi në formën e saj fillestare coupe.

Ai do të ndërtohet me fibra karboni që po zhvillohet nga divizioni i Aston Martin Performance Technologies, i sapo krijuar në fabrikën e re të ekipit Aston Martin Formula 1 në Silverstone.

Do të jetë gjithashtu Aston Martin i parë që do të përdorë një motor hibrid, duke huazuar një turbombushës plug-in-hybrid V8 nga partneri teknik Mercedes-AMG.

Motori 4.0 litra rrotullohet në 7200 rpm dhe drejton boshtin e pasmë përmes një kutie automatike të re me tetë shpejtësi, me porosi me dy tufë, e cila do të përdoret gjithashtu në modelet e tjera të ardhshme të Aston Martin.

I kombinuar me dy motorë elektrikë – një për bosht – do të prodhojë më shumë se 1000 kuaj fuqi, duke e përshtatur Valhalla për të përballur Ferrari SF90 Stradale, duke synuar një xhiro në Nürburgring prej 6 minutash 30 sekonda.

Valhalla parashihet të ketë një çmim midis 600,000 dhe 700,000 funta.

/Shqip.com