Lajme

Arrestohet polici që dyshohet se shkaktoi aksidentin me vdekje në Fushë-Kosovë

Fotografia ilustruese
Fotografia ilustruese

Mbrëmë në Fushë-Kosovë katër automjete janë përfshirë në një aksident trafiku, me ç’rast pesë persona u lënduan dhe më pas njëri nga vozitësit e automjetit vdiq.

Sipas Inspektoratit Policor të Kosovës, bazuar në veprimet hetimore dyshohet se shkaktar i aksidentit ishte një zyrtar policor i cili është arrestuar sot në orët e mbrëmjes nën dyshimin për kryerjen e veprës penale “rrezikim i trafikut publik”.

Sipas IPK, zyrtari policor ishte me veturë civile dhe jashtë detyrës zyrtare.

Atij me aktvendim të prokurorit i është caktuar masa e  ndalimit për 48 orë.

Njoftimi i plotë i IPK-së:

IPK është informuar nga Policia e Kosovës për një aksident me lëndime të rënda trupore në rrugën Prishtinë – Fushë Kosovë ku në aksident është i përfshirë një zyrtar policor me veturë civile dhe jashtë detyrës zyrtare.

Aksidenti raportohet të ketë ndodhur rreth orës 23:00 të datës së djeshme ku janë përfshirë katër automjete.

Pas pranimit të kësaj informate, IPK menjëherë i është përgjigjur rastit përderisa 5 personat e  lënduar në këtë aksident janë dërguar për tretman mjekësor.

Si pasojë e lëndimeve trupore një vozitës i njërit nga automjetet e përfshira në këtë aksident raportohet fatkeqësisht se ka humbur jetën sot.

Bazuar në veprimet hetimore dyshohet se shkaktar i aksidentit është zyrtari policor i cili është arrestuar sot në orët e mbrëmjes me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale “rrezikim i trafikut publik”.

Të njëjtit me aktvendim të prokurorit i është caktuar masa e  ndalimit për 48 orë.

Veprime të tjera do të ndërmerren në përputhje me autorizimet ligjore të IPK-së dhe në koordinim me prokurorinë kompetente.

/Shqip.com