Lajme Botë

Arrestohet gruaja e dyshuar për vrasjen e dy fëmijëve të gjetur në valixhe të saj në Zelandën e Re

Policia dhe hetuesit mjeko-ligjorë mblidhen në vendin e ngjarjes ku u gjetën valixhe me eshtrat e dy fëmijëve në Auckland të Zelandës së Re.

Një grua 42-vjeçare që besohet të jetë nënë e dy fëmijëve, mbetjet e të cilëve u gjetën në valixhe të blera nga një depo në Zelandën e Re, është arrestuar në lidhje me vrasjet e tyre të dyshuara.

Gruaja, e cila nuk është identifikuar, u arrestua në orët e hershme të së enjtes me orën lokale në qytetin juglindor të Ulsan, tha një zyrtar i policisë së Koresë së Jugut për CNN.

Zyrtari policor konfirmoi se gruaja e arrestuar është e njëjta grua që besohet të jetë nëna e fëmijëve, sipas raporteve të mëparshme të policisë , e cila mbërriti në Korenë e Jugut disa vite më parë dhe që atëherë nuk ishte larguar nga vendi.

Policia e Zelandës së Re tha në një deklaratë se ata kërkuan një urdhër arresti për gruan sipas traktatit të ekstradimit të vendit me Korenë e Jugut dhe kanë aplikuar për ekstradimin e saj në Zelandën e Re për t’u përballur me akuzat.

“Të kesh dikë në paraburgim jashtë shtetit brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore ka qenë e gjitha për shkak të asistencës së autoriteteve koreane dhe koordinimit nga stafi ynë i Policisë së Interpolit të Zelandës së Re”, tha inspektori i detektivit të Zelandës së Re Tofilau Fa’amanuia Vaaelua në. një deklaratë të enjten.

Gruaja do të qëndrojë në paraburgim në pritje të përfundimit të procesit të ekstradimit, shtoi Vaaelua. 

Identiteti i gruas po mbahet për të shmangur identifikimin e mundshëm të fëmijëve.Autoritetet e Koresë së Jugut konfirmuan muajin e kaluar se gruaja ka lindur në Korenë e Jugut dhe ka marrë nënshtetësinë e Zelandës së Re shumë kohë më parë.

Gjykata e Lartë e Seulit tani do të vendosë brenda dy muajsh nëse do ta ekstradojë gruan në Zelandën e Re./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022