Teknologji

Apple ul çmimet e iPhone 15

Apple prezantoi serinë e re të iPhone 14 në shtator me një varkë ndryshimesh dhe shtesash të reja. Ndërsa, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max janë shitur si ëmbëlsira, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus.

Sipas të fundit, Apple po konsideron një ulje të çmimit për iPhone 15 të vitit të ardhshëm dhe iPhone 15 Plus më të madh për shkak të kërkesës më të ulët për iPhone 14 dhe variantin e tij ‘Plus’.

Apple mund ta shohë të arsyeshme të ulë çmimin e iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus për shkak të shitjeve të dobëta të serisë standarde iPhone 14.

Siç u përmend më herët, kërkesa për standardet iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus mbetet e ulët në krahasim me modelet ‘Pro’. Lajmi ndahet nga një yuex1122 në Naver, duke sugjeruar që Apple po shqyrton një ulje çmimi me iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus.

Ndërsa, duket e pamundur, mund të jetë një ndryshim që duhet të funksionojë në favor të Apple. Kjo për shkak se kompania po zgjeron hendekun midis modeleve standarde dhe modeleve ‘Pro’ dhe një hendek më i madh çmimesh do të kishte më shumë kuptim për konsumatorët.

iPhone 14 Plus 6.7 inç

iPhone 14 ka pak ose aspak përfitim ndaj iPhone 13, që është një arsye kryesore pse përdoruesit po mendojnë ta blejnë këtë të fundit direkt nga Apple për 200 dollarë më pak në krahasim me të parën. iPhone 14 Plus është një celular 900 dollarë që ofron vetëm një ekran më të madh dhe kapacitet baterie sesa modeli standard.

Konsumatorët thjesht mund të shpenzojnë 200 dollarë më shumë për të kërcyer në iPhone 14 Pro Max, i cili sjell ndryshime të mëdha në tryezë për sa i përket dizajnit, ekranit, kamerës, çipit A16 Bionic dhe shumë më tepër.

Burimi tani përmend se si Apple do t’i çmonte iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus. Sidoqoftë, nëse Apple planifikon të ulë çmimin e iPhone 15 Plus, do të duhet të ulë edhe çmimin e iPhone 15. Nëse kompania ul çmimin në 800 dollarë nga 900 dollarë, modeli ‘Plus’ do të kushtonte po aq sa modeli standard. Tani e tutje, çmimi standard i iPhone 15 do të zbriste në 700 dollarë – i njëjti çmim që Apple ngarkoi për iPhone 13 mini.

Kjo është gjithçka që ka, njerëz. A mendoni se Apple do të marrë masa drastike për të rikthyer ndikimin e uljes së shitjeve të iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus? Ndani mendimet tuaja me ne në komente.

/Shqip.com