Sport Ndërkombëtar

Anglia bënë histori, duke e fituar Kampionatin Evropian

(Photo by Lynne Cameron - The FA/The FA via Getty Images)

Anglia bëri histori, kur goli i Chloe Kelly në kohën shtesë i pa ato të fitonin turneun e tyre të parë të madh për femra në një ditë dramatike në stadiumin “Wembley” në finalen e Euro 2022 kundër rivalëve të vjetër Gjermanisë.

Kelly, si një zëvendësues, qoi në shtëpi një goditje nga këndi për të çuar një turmë rekord prej 87,192 në një furi, me disa minuta para.

Ajo priti konfirmimin e golit para se të hiqte fanellën dhe ta tundte rreth kokës, ndërsa u ngrit nga shokët e skuadrës në një moment gëzimi të pastër.

Në një ditë monumentale në historinë e futbollit anglez, skuadra e Sarina Wiegman u ngacmua nga një ekip i fortë gjerman, por ata treguan se ishin të barabartë me të.

Ella Toone kishte zbritur më herët nga pankina për të shënuar golin e hapjes në kohën normale përpara se gjermania Lina Magull të krijonte një fund nervoz kur ajo barazoi në minutën e 79-të.

Kishte skena gëzimi në tribuna dhe një vërshim emocionesh nga lojtarët në fushë në kohën e plotë, ndërsa madhësia e arritjeve të tyre filloi të zhytej.

Finalja u reklamua si një betejë midis dy skuadrave me performancën më të mirë të kompeticionit, dhe në pjesë të mëdha ata anuluan njëri-tjetrin – por turma më e madhe në historinë e një Euro për meshkuj apo femra iu dhanë paratë e tyre.

Sulmuesja Ellen White kishte humbur disa raste në pjesën e parë, Lucy Bronze ishte mohuar me një goditje me kokë, Magull i Gjermanisë goditi jashtë dhe mbrojtësi i Anglisë Leah Williamson duhej të kapërcejë një kënd jashtë vijës përpara se Toone të futej për të thyer bllokimin.

Ajo u kishte dhënë tifozëve të Anglisë shijen e fitores përpara se Magull të mahnitte turmën vendase, megjithëse kjo vetëm do të vononte festimet që Kelly, e cila u kthye në futboll vetëm në prill pasi pësoi një dëmtim të ligamentit të kryqëzuar të përparmë (ACL).

Anglia bëri atë që asnjë komb tjetër nuk kishte bërë më parë – mundi fituesen serike Gjermaninë në një finale të Kampionatit Evropian të Femrave dhe ndjenja ishte e ëmbël.

Vjen 56 vjet pasi meshkujt e Anglisë mposhtën Gjermaninë Perëndimore në finalen e Kupës së Botës 1966, i vetmi trofe i madh i mëparshëm i fituar nga një ekip i lartë i Anglisë për meshkuj apo femra.

Lojtarët ranë përtokë në orar të plotë në lot gëzimi, në skena që do të mbahen mend dhe do të riprodhohen për vitet në vazhdim në një nga netët më të mëdha në sportin anglez./Shqip.com