Sport Ndërkombëtar

Andy Murray u mposht në raundin e parë të Washington Open

Sky Sports

Përgatitja e Andy Murray për US Open të këtij muaji filloi me një humbje në raundin e parë në Washington Open.

35-vjeçari humbi 7-6 (10-8) 4-6 6-1 ndaj suedezit të renditur në vendin e 115, Mikael Ymer.

Për shanset e tij për të dalë në US Open, ish numri një i botës dhe numri aktual 50 tha:

“Është ende e mundur, por sigurisht që do të më duhet të luaj më mirë se sa luaja.”

Pati fitore për Kyle Edmund dhe Jack Draper , por Katie Boulter u mund në Silicon Valley Classic.

Boulter tronditi 8-fasten Karolina Pliskova duke u futur në setin e parë, vetëm që çeku të kalojë 1-6 7-6 6-3.

Edmund mundi Yosuke Watanuki të Japonisë 6-4 7-6 (10-8) në kthimin e tij në ATP teke pas një pushimi 20-mujor për të organizuar një takim me bashkatdhetarin Dan Evans.

Edmundi ka pasur tre operacione në gjurin e majtë dhe po luante në ndeshjen e tij të parë teke në nivel turne që nga tetori 2020.

Ai tha: “Nuk e pata të lehtë, u vara atje dhe në fund mora shpërblimin”.

Draper mundi amerikanin Stefan Kozlov 7-5 6-2 për të përparuar dhe tani do të përballet me Andrey Rublev të Rusisë.

Harriet Dart humbi gjithashtu në Uashington, me Zhu Lin të Kinës që fitoi 6-4 6-3, ndërsa debutimi profesionist i Emma Raducanu në dyshe – së bashku me Danimarken Clara Tauson – përfundoi në një humbje 6-4 6-1 ndaj rumune Monica Niculescu dhe çeke Lucie. Hradecka.

Shtatë herë kampionia e Grand Slam, Venus Williams , duke luajtur ndeshjen e saj të parë teke në gati një vit, u eliminua gjithashtu në raundin e hapjes në Uashington, duke rënë ndaj kualifikueses kanadeze Rebecca Marino 4-6 6-1 6-4.

“Ishte bukur të kisha turmën pas meje”, tha 42-vjeçari. “Patjetër një përvojë e mrekullueshme – thjesht duke u përpjekur të shkundni pak ndryshk. Kjo është thjesht e pritshme.”

Ndërkohë, kampionia në fuqi e Kazakistanit në Wimbledon, Elena Rybakina humbi 1-6 6-2 6-0 ndaj farës së shtatë Daria Kasatkina në turneun WTA San Jose në fushën e vështirë./Shqip.com