Sport Ndërkombëtar

Alpine u befasua nga Fernando Alonso

Alpine kanë pranuar se vendimi i Fernando Alonso për të kaluar në Aston Martin i kapi në befasi dhe ishte shkaktuar nga një mosmarrëveshje kontraktuale.

Shefi i ekipit Otmar Szafnauer tha se Alpine ofroi një marrëveshje për vitin 2023 me një opsion për vitin 2024, por 41-vjeçari Alonso “dëshironte diçka më të gjatë”.

Szafnauer tha se shqetësimet e Alpine ishin se aftësitë e Alonso mund të zbehen ndërsa ai përparon më tej në të 40-at.

Szafnauer tha se Alonso e kishte siguruar atë pas largimit nga Çmimi i Madh i Hungarisë të dielën mbrëma se ata do të vazhdonin bisedimet e tyre në ditët në vijim, vetëm që njoftimi i lajmeve të Aston Martin të mbërrinte të hënën në mëngjes.

“Ne i ofruam atij një marrëveshje një plus një,” tha Szafnauer. “Ne diskutuam me Fernandon: “Shiko, nëse vitin e ardhshëm në këtë kohë do të performosh në të njëjtin nivel, sigurisht që ne do të të marrim”.

© Copyright: Charniaux / XPB Images

Australiani Oscar Piastri është tani zgjedhja e tyre numër një për vitin 2023.

Por Szafnauer nuk mund të konfirmonte se ata do të siguronin shërbimet e tij.

McLaren ka pasur gjithashtu bisedime me Piastrin, rezervistin e Alpine dhe kampionin në fuqi të Formula 2./Shqip.com