Sport Ndërkombëtar

Alpine promovon Piastrin për të zëvendësuar Alonson

Oscar Piastri është konfirmuar në Alpine për sezonin 2023 të Formula 1, ku australiani do të debutojë si zëvendësues i Fernando Alonsos.

Alpine mbetën me një vend të papritur të lirë në formacionin e tyre pasi dy herë kampioni i botës, Alonso ra dakord për një lëvizje shokuese te Aston Martin.

Piastri, 21 vjeç, do të arrijë në F1 me një reputacion yjor, pasi ka ndjekur hapat e Charles Leclerc dhe George Russell duke fituar kurorat e Formula Tre dhe Formula 2, kjo e fundit në mënyrë dominuese në 2021.

Por me formacionin e Alpine të mbushur për vitin 2022 dhe rrugët e tjera të mbyllura, Piastri mori një ‘vit pushim’ duke garuar si shoferi rezervë i ekipit.

Alpine ishin të etur për ta futur atë në rrjet për sezonin e ardhshëm dhe largimi i Alonso – me spanjollin që zëvendësoi Sebastian Vettel – hapi një derë në shtëpi dhe Piastri do të ketë një shans për të treguar talentin e tij në një vend konkurrues./Shqip.com