Kulturë Kino

Alec Baldwin ishte ‘i hutuar’ në telefon gjatë stërvitjeve me armë

Alec Baldwin

Aktori Alec Baldwin, është akuzuar zyrtarisht për vrasje të pavullnetshme për vdekjen e Halyna Hutchins, në xhirimet e filmit “Rust”.

Alec Baldwin ishte në telefon gjatë stërvitjes me armë zjarri për një film, ku ai qëlloi për vdekje kineasten në xhirime, thanë prokurorët.

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Santa Fe akuzoi aktorin për “shumë raste të akteve jashtëzakonisht të pamatura”.

Baldwin ishte “i hutuar” duke folur me anëtarët e familjes në telefonin gjatë trajnimit se si të përdorni armën mbështetëse, shkroi Robert Shilling, një hetues special për zyrën e prokurorit të qarkut, në një deklaratë për shkakun e mundshëm të paraqitur me akuzat për vrasje.

Nëse Baldwin do të kishte kryer kontrolle sigurie dhe nuk do ta drejtonte armën nga Hutchins, “tragjedia nuk do të kishte ndodhur”, argumentoi Shilling.

“Ky devijim i pamatur nga standardet e njohura dhe praktika dhe protokolli shkaktoi drejtpërdrejt të shtënat fatale”, tha ai.

/Shqip.com