Sport Ndërkombëtar

Alcarez – kampion i “US Open”

Carlos Alcarez

Adoleshenti spanjoll, Carlos Alcaraz përmbushi potencialin e tij si një kampion i ardhshëm Grand Slam dhe numri një i botës duke mposhtur Casper Ruud në finalen e US Open – shkruan BBC.

Alcaraz fitoi 6-4 2-6 7-6 (7-1) 6-3 në finalen e tij të parë – të madhe.

19-vjeçari është kampioni më i ri në Grand Slam për meshkuj që kur Rafael Nadal fitoi French Open në 2005.

Ruud, 23 vjeç, do të ishte bërë numri një i ri i botës nëse do të kishte fituar, por tani i ka humbur të dyja dy finalet e tij të mëdha.

Në vend të kësaj, është Alcaraz ai që zëvendëson Daniil Medvedev të Rusisë në krye, duke u bërë adoleshenti i parë që ngjitet në samit në historinë 49-vjeçare të renditjes ATP.

Pasi goditi për një kohë të gjatë një avantazh rutinë në pikën e tij të parë të kampionatit, Alcaraz fitoi të dytën me një fitues shërbimi jashtë dhe menjëherë ra me shpinë në festë në Nju Jork.

Alcaraz, i cili shpëtoi dy set pikë në të tretën që do ta kalonte Ruudin, vrapoi drejt ekipit të tij në tribunë dhe kërceu me ta në grumbull, përpara se të kthehej në vendin e tij ku po qante dhe po qeshte – në të njëjtën kohë.

“Kjo është diçka për të cilën kam ëndërruar që kur isha fëmijë, duke qenë numri një në botë dhe një kampion i një Grand Slam,” tha Alcaraz, i cili shpëtoi një pikë ndeshjeje kundër Jannik Sinner në tetë të fundit për të arritur në gjysmëfinalen e tij të parë të madhe. – finale.

“Është diçka për të cilën kam punuar shumë. Është me të vërtetë, vërtet e veçantë”.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022