Sport Ndërkombëtar

Alcaraz dhe Ruud janë dy finalistët e US Open

Adoleshenti spanjoll Carlos Alcaraz arriti në finalen e tij të parë të Grand Slam-it me një fitore me pesë sete ndaj shpresës amerikanit, Frances Tiafoe në gjysmëfinalet e US Open.

Alcaraz, 19 vjeç, do të luajë me norvegjezin, Casper Ruud, i cili vazhdoi përpjekjen e tij për të fituar një major të parë duke mundur Karen Khachanov të Rusisë më herët të premten.

Kushdo që triumfon në finalen e së dielës do të bëhet numri një i ri i botës për meshkuj.

Kampioni do të zëvendësojë rusin Daniil Medvedev, i cili humbi në 1/16 në Flushing Meadows, në krye të renditjes ATP.

Alcaraz ia kalon Tiafoes për të fituar një tjetër përballje epike.

Alcaraz është shpallur prej kohësh si një kampion i mundshëm i Grand Slam-it dhe tani është një fitore larg që të bëhet njeriu më i ri që ka fituar një garë të madhe që nga Rafael Nadal në French Open në 2005.

Adoleshenti e siguroi mundësinë duke ardhur në një tjetër garë epike që tregoi talentin, atletizmin dhe zemrën e tij.

Mundja e titullarit të 22-të Tiafoe, që iu deshën më shumë se katër orë dhe katër pikë ndeshjeje, ishte ndeshja e tretë me radhë ku ai fitoi një pesëshetër të gjatë./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022