Lajme Botë

Alarme për sulme terroriste / Disa baza ushtarake amerikane në Evropë e rrisin gjendjen e gatishmërisë

Një shenjë tregon hyrjen në Kazermën Patch të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe selinë e forcave amerikane në Evropë.
Një shenjë tregon hyrjen në Kazermën Patch të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe selinë e forcave amerikane në Evropë.

Disa baza ushtarake amerikane në të gjithë Evropën u vunë në një gjendje gatishmërie të shtuar gjatë fundjavës, mes shqetësimeve se një sulm terrorist mund të targetonte personelin ushtarakë ose objektet amerikane, sipas dy zyrtarëve amerikanë, raporton CNN.

Bazat, duke përfshirë garnizonin e Ushtrisë Amerikane në Shtutgart, Gjermani, ku është selia e Komandës Evropiane e SHBA-së, ngritën nivelin e tyre të gatishmërisë në Kushtet e Mbrojtjes së Forcave “Charlie” të dielën, thanë zyrtarët.

Ky status “zbatohet kur ndodh një incident ose kur merret informacion i inteligjencës që tregon një formë të veprimit terrorist ose shënjestrim kundër personelit ose objekteve”, sipas Ushtrisë Amerikane.

Një nga zyrtarët amerikanë, i cili është i vendosur në një bazë në Evropë, i tha CNN se ata nuk e kanë parë këtë nivel kërcënimi “në të paktën 10 vjet” dhe tha se zakonisht do të thotë se ushtria ka marrë një “kërcënim të besueshëm aktiv”.

I pyetur për ndryshimin, një zëdhënës i Komandës Evropiane të SHBA, Cdr. Dan Day, nuk pranoi të komentojë mbi nivelet specifike të mbrojtjes së forcës. Por, ai i tha CNN se USEUCOM “po vlerëson vazhdimisht një sërë faktorësh që luajnë në sigurinë e komunitetit ushtarak amerikan jashtë vendit. Si pjesë e kësaj përpjekjeje, ne shpesh herë marrim hapa shtesë për të garantuar sigurinë e anëtarëve të shërbimit tonë. Për arsye sigurie operacionale nuk do të marrim masa specifike, por mbetemi vigjilentë.”

Day shtoi se “USEUCOM monitoron vazhdimisht mjedisin e sigurisë për të siguruar që personeli i tij është i informuar dhe pozicionuar më së miri për të garantuar sigurinë e individit, familjes dhe të dashurve të tyre. Si gjithmonë, USEUCOM këshillon personelin në teatrin evropian të qëndrojë vigjilent dhe të qëndrojë vigjilent në çdo kohë.”

Nuk është e qartë se çfarë inteligjence shkaktoi sigurinë e shtuar, por autoritetet evropiane kanë paralajmëruar për një kërcënim të mundshëm terrorist në kontinent, veçanërisht përpara Olimpiadës së Parisit në korrik dhe gjatë kampionatit aktual evropian të futbollit në Gjermani.

Qeveria gjermane solli 580 policë ndërkombëtarë për të ndihmuar me sigurinë së bashku me oficerët gjermanë.

Ministrja e Brendshme Nancy Faeser tha përpara turneut: “Ne po përgatitemi për të gjitha rreziqet e mundshme: nga terrori islamik te kriminelët e dhunshëm dhe huliganë”.

Franca është përgatitur gjithashtu për mundësinë e një kërcënimi të mundshëm terrorist ndaj Lojërave Olimpike, të cilat fillojnë në pak më pak se një muaj. Që nga marsi, Franca ka ngritur sistemin e saj të alarmit të sigurisë kombëtare në nivelin më të lartë, sipas ambasadës amerikane në Francë.

“Autoritetet franceze monitorojnë në mënyrë aktive kërcënimet terroriste nga grupe të organizuara dhe individë të radikalizuar”, tha ambasada.“Sulmet mund të ndodhin me pak ose aspak paralajmërim, duke synuar vendndodhje turistike, ngjarje të mëdha sportive dhe kulturore dhe zona të tjera publike që tërheqin një numër të madh civilësh”. /CNN

/Shqip.com