Lajme Botë

8 mijë viktima në Gaza, Ministria e Shëndetësisë: Më shumë se gjysma janë fëmijë

Një burrë palestinez mban një vajzë të plagosur në vendin e sulmeve izraelite, në Khan Younis në Rripin jugor të Gazës, 14 tetor 2023.
Një burrë palestinez mban një vajzë të plagosur në vendin e sulmeve izraelite, në Khan Younis në Rripin jugor të Gazës, 14 tetor 2023.

Numri i njerëzve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 7,950, tha të dielën Ministria palestineze e Shëndetësisë në Ramallah, duke marrë të dhënat nga burimet në enklavën e kontrolluar nga Hamasi.

Gati 3/4 (73%) e të vrarëve janë fëmijë, gra dhe të moshuar, sipas raportit të ministrisë. Më shumë se 20,000 njerëz janë plagosur, shtoi ministria.

Numri i raportuar i vdekjeve përfshin 116 personel mjekësor, pasi shumë spitale janë goditur nga sulmet ushtarake.

Në një përditësim të mëparshëm, ministria tha se 24 spitaleve në Gazën veriore, me një kapacitet të kombinuar prej 2,000 shtretërish, u ishte thënë të evakuoheshin.

/Shqip.com