Lajme

13 persona të vrarë dhe shumë të plagosur nga shpërthimet në qytetin e Donetskit

13 persona janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur nga disa shpërthime në qytetin e Donetskit në Ukrainë.

Siç raporton BBC, kjo është konfirmuar nga kryebashkiaku i Donetskit i mbështetur nga Rusia.

Aleksei Kulemzin fajësoi të shtënat  ukrainase për vdekjet ndërsa, nuk ka asnjë koment nga zyrtarët ukrainas.

Konfirmimi i pavarur është vështirë të vijë në terren në zonat e lindjes të mbajtura nga separatistët. Megjithatë, autoritetet lokale thanë se nëntë predha 150mm u qëlluan në distriktin Kuibyshevsky të Donetskut, nga një fshat në perëndim të qytetit.

Udhëheqësi lokal Denis Pushilin akuzoi Ukrainën për shënjestër të qëllimshme të civilëve në një stacion autobuzi, një dyqan dhe një bankë.

Edhe pse forcat ruse kanë kapur zonat e rajonit donetsk më në jug që nga fillimi i pushtimit në shkurt, ata kanë luftuar për të shtyrë ushtrinë ukrainase prapa nga rrethinat e vetë qytetit.

Forcat ukrainase kanë nisur kundër-ofensivë në jug si dhe në veri-lindje dhe përparimi i tyre më dramatik ka ardhur këtë muaj në rajonin verior të Kharkiv.

Në fjalimin e tij të përnatshëm të dielën vonë, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ditët e fundit mund të jenë dukur si një lloj llulle: Por nuk do të ketë asnjë ullishte. Ka përgatitje për serinë e ardhshme… Për Ukrainën duhet të jetë e lirë. E gjithë kjo.”

Rusia u akuzua të hënën për shënjestrimin e një centrali bërthamor në jug.

Operatori bërthamor ukrainas Enerhoatom tha se një raketë zbriti 300 metra nga reaktorët bërthamorë në centralin e dytë më të madh të vendit në rajonin e Mykolaivit, duke dëmtuar ndërtesat dhe duke mbyllur një pjesë të një centrali hidro-elektrik në kompleks.

Centrali bërthamor më i madh i Ukrainës dhe Evropës në Zaporizhzhia ka rënë nën kritika të përsëritura që kur u pushtua nga forcat ruse në fillim të luftës dhe OKB-ja ka bërë thirrje për një zonë sigurie për ta mbrojtur atë.

Ndërkohë, Kremlini ka mohuar akuzat për krime lufte pasi rreth 450 trupa u zbuluan në vendet e varrimit në qytetin e çliruar Izyum.

Zbulimi ka bërë që presidenca e Bashkimit Evropian, që aktualisht mbahet nga Republika Çeke, të kërkojë një gjykatë ndërkombëtare në pushtimin e Rusisë./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022