Lajme

Sulmi në Zaporizhzhia vret foshnjën e porsalindur në spitalin e Ukrainës

Një foshnjë e porsalindur është vrarë në një sulm me raketa ruse në një njësi materniteti në rajonin jugor të Zaporizhzhia të Ukrainës.

Nga rrënojat u shpëtuan nëna e foshnjës, e cila ishte e vetmja grua në objekt në atë kohë, dhe një mjek, raporton BBC.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë se po sjell “terror dhe vrasje” në vendin e tij.

Rajoni i Zaporizhzhia, ku ndodhet një central bërthamor kyç, ka qenë në qendër të sulmeve të përsëritura ruse.

Shërbimet e urgjencës ukrainase thanë se raketat ruse goditën repartin e maternitetit të një spitali në qytetin e mbajtur nga Ukraina të Vilnyansk, afër vijës së frontit, gjatë natës.

Megjithëse zona mbahet nga Ukraina, i gjithë rajoni i Zaporizhzhia pretendohet nga Rusia pas referendumeve të vetëquajtura në shtator.

Disa objekte mjekësore janë nën sulmin rus gjatë luftës nëntë-mujore, duke përfshirë një sulm në një maternitet në Mariupol në mars, i cili la tre të vdekur, duke përfshirë një fëmijë.

/Shqip.com