Lajme

Dita e 36-të e luftës: Biden: Putini po izolon dhe ndëshkon këshilltarët e tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka njoftuar se ka disa indikacione se presidenti rus Vladimir Putin po izolon dhe po ndëshkon disa nga këshilltarët e tij.

“Ka disa indikacione se ai ka pushuar nga puna ose ka vënë në arrest shtëpie disa nga këshilltarët e tij”, tha Biden, shkruan CNN.

“Por unë nuk dua të bëj shumë rezerva në këtë moment, sepse ne nuk kemi aq shumë prova të forta”, shtoi ai.

Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë shprehur besim këtë javë në vlerësimin e inteligjencës që tregon se Putini po udhëhiqej nga këshilltarët ushtarakë për suksesin e performancës së ushtrisë ruse gjatë luftës, e cila ka vazhduar për më shumë se një muaj.

Biden gjithashtu vuri në dukje se ai është “skeptik” se Putini do të tërheqë të gjitha forcat e tij nga kryeqyteti ukrainas i Kievit. 

“Deri më tani nuk ka asnjë provë të qartë se ai po tërheq të gjitha forcat e tij nga Kievi,” tha Biden.

“Ka gjithashtu prova që ai po shton trupat e tij në zonën e Donbasit. Varësisht nga këndvështrimi juaj për Putinin, unë jam pak skeptik.”

Biden, megjithatë, shtoi se ka prova që Putini po “përforcon” forcat e tij në zonën e Donbasit të Ukrainës.

Lajmet nga dita e 35-të mund t’i gjeni këtu.