Art Jetese

Pse është i rëndësishëm konsumimi i qumështit?

milk

Qumështi ka përfitime të shumta shëndetësore, nga forcimi i kockave deri te përmirësimi i humorit.

Megjithatë, vitet e fundit, produktet e qumështit kanë fituar një reputacion si produkte jo shumë të shëndetshme, duke bërë që shumë të kalojnë në alternativa me bazë bimore.

Nga ana tjetër, nutricionistët pohojnë se është e shëndetshme për shumicën e njerëzve të pinë një gotë qumësht lope të rregullt çdo ditë.

“Qumështi është jashtëzakonisht i pasur me lëndë ushqyese dhe mund të konsumohet çdo ditë si pjesë e një diete të shëndetshme”, shpjegon Rahaf Al Bochi, zëdhënëse e Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë.

Qumështi është plot me kalcium, kalium, magnez, vitaminë D, proteina dhe shumë lëndë të tjera ushqyese.

Prandaj, nëse nuk jeni intolerant ndaj laktozës ose alergjik ndaj qumështit, nuk ka asnjë arsye për të shmangur konsumimin e qumështit në baza ditore.

Udhëzimet e Departamentit Amerikan të Bujqësisë rekomandojnë që të rriturit të konsumojnë tre racione produkte qumështi në ditë dhe fëmijët dy deri në dy racione e gjysmë në ditë. Për referencë, një gotë qumësht është e barabartë me një porcion.

Profili ushqyes i qumështit

Një gotë me 2 për qind yndyrë qumështi përmban 122 kalori, 8,2 gram proteina, 4,7 gram yndyrë, 2,7 gram yndyrë të ngopur, 12 gram karbohidrate dhe 12 gram sheqer. Një gotë qumësht ka gjithashtu më shumë se 300 miligramë kalcium.

Përfitimet shëndetësore të qumështit\

Është i mirë për kockat

Qumështi njihet si i shëndetshëm për kockat. Ai përmban kalcium, vitaminë D, fosfor dhe proteina – substanca që mbështesin shëndetin e kockave, sipas Harvardit. Vitamina D ndihmon trupin të absorbojë kalciumin dhe fosforin, dhe hulumtimet tregojnë se mund të zvogëlojë inflamacionin në trup.

Ndihmon në menaxhimin e peshës

Qumështi është i dobishëm për humbjen e peshës dhe rregullimin e peshës. Hulumtimet e publikuara në revistën Nutrients zbuluan se subjektet që përfshinin bulmet në një dietë të kufizuar me kalori përjetuan humbje më të madhe të peshës dhe yndyrës pa humbur masën e dobët të muskujve, krahasuar me ata në një dietë kontrolli. Megjithatë, një përmbledhje e studimeve mbi përfitimet e qumështit zbuloi se ai nuk çoi në humbje të konsiderueshme në peshë, por as nuk çoi në shtim në peshë.

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Hulumtimet mbi përfitimet e qumështit për shëndetin e zemrës sugjerojnë se nivelet e kaliumit në qumësht mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut.

Hulumtime të tjera kanë lidhur qumështin me një rrezik më të lartë të goditjes, sepse ai përmban yndyrë të ngopur. Një studim tjetër zbuloi një lidhje neutrale midis produkteve të qumështit dhe shëndetit kardiovaskular.

Mund të zvogëlojë rrezikun e demencës

Ekziston gjithashtu një lidhje midis konsumit të qumështit dhe një rreziku më të ulët të rënies njohëse. Një studim i vitit 2021 zbuloi se konsumimi i përditshëm i qumështit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit. Hulumtime të tjera tregojnë se shtimi i qumështit të skremuar, dhallës dhe produkteve të qumështit të fermentuar në dietë mund të përmirësojë funksionin ekzekutiv.

Mbështet imunitetin

Për shkak se qumështi është një burim i mirë i lëndëve ushqyese thelbësore si kalciumi, vitamina D, vitamina A, riboflavina, kaliumi, vitamina B12 dhe më shumë, ai mund të mbështesë sistemin tuaj imunitar dhe mirëqenien e përgjithshme.

E ngre humorin

Qumështi përmban aminoacidin triptofan, i cili mund të na ndihmojë të qetësohemi. Hulumtimet tregojnë se një dietë e ekuilibruar që përfshin qumësht dhe produkte të tjera të qumështit lidhet me cilësi më të mirë të gjumit. Gjumi i mirë lidhet me humor më të mirë dhe mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm mendor. Vitamina D gjithashtu mund të përmirësojë simptomat e depresionit dhe ankthit.

/Shqip.com