Lajme

Merret vendim që në kazermat e FSK-së të ngritët flamuri amerikan për nderë të Ditës së Pavarësisë së SHBA-ve

Flamuri Amerikan i ngitur në kazermen e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë të ditur se me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka marrë vendim që në të gjitha kazermat e FSK-së të ngritët flamuri amerikan, shkruan SHQIP.

Mehaj ka thënë se këtë vendim e ka marrë për të nderuar të gjithë burrat e gratë e kombit amerikan, të cilët me sakrificë të madhe dhe vendimin e tyre historik ndryshuan fatin, jo vetëm të kombit amerikan, por edhe të gjithë popujve tjerë liridashës në Botë.

“Si Ministër i Mbrojtjes dhe si qytetarë i Republikës së Kosovës, uroj nga zemra të gjithë burrat e gratë e vendit mik, SHBA-së, me të cilët bashkë, si një trup i vetëm, po rrugëtojmë në zhvillimin dhe forcimin e Republikës së Kosovës”, ka shkruar Mehaj.

Ai më tej, ka uruar  të gjithë, ushtarakët e Forcave Amerikane për ruajtjen e paqes, sigurisë dhe stabilitetit në vendin tonë dhe anekënd Botës.

“Një urim të veçantë edhe për të gjithë vëllezërit amerikan në armë me të cilët shërbyem së bashku në operacionet e përbashkëta”, ka shkruar ai.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës  festojnë sot Ditën e Pavarësisë.

4 Korriku shënon 245-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës./SHQIP.com