Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka shkatërruar 20 automjete ruse

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se shkatërroi gjithsej 20 automjete ushtarake ruse pranë bazës ajrore, Hostomel të enjten. Në llogarinë në Twitter të Ministrisë së Mbrojtjes ka thënë se janë shkatërruar automjetet ruse. “Gjithsej, gjatë ditës, forcat speciale shkatërruan 20 automjete luftarake të armikut në Hostomel. Beteja po zhvillohet nga një grup i kombinuar … Continued

Johnson: Do t’i shkaktojmë dhimbje maksimale ekonomike Putinit

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se do t’i shkaktojnë dhimbje maksimale ekonomike Putinit dhe Rusisë. “Për sa kohë që Putini vazhdon sulmin e tij barbar ndaj ukrainasve të pafajshëm, ne do të vazhdojmë të ushtrojmë çdo fuqi që kemi për t’i shkaktuar dhimbjen maksimale ekonomike Putinit dhe makinës së tij të … Continued

Shtëpia e Bardhë me sanksione të reja ndaj oligarkëve rusë

Shtëpia e Bardhë njoftoi të enjten sanksionet e reja ndaj oligarkëve rusë. Lista e re e individëve të përshkruar si “miqtë e Putinit dhe anëtarët e familjes së tyre” do të shkëputet nga sistemi financiar i SHBA-së, asetet e tyre në SHBA do të ngrihen dhe pronat e tyre do të bllokohen nga përdorimi, shkruan … Continued

Arabia Saudite ofron të ndërmjetësojë bisedimet ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman ka ofruar të bëjë përpjekje për të ndërmjetësuar bisedimet midis Moskës dhe Kievit, ndërsa Rusia vazhdon pushtimin e saj në Ukrainë. Ai mori një telefonatë nga presidenti rus, Vladimir Putin të enjten, shkruan CNN. Bin Salman tha se vendi i tij mbështet “përpjekjet që çojnë në … Continued

Putin jetën e një ushtari rus e vlerëson 7 milionë rubla

7 milionë rubla. Kaq vlen jeta e një ushtari rus që po lufton në Ukrainë sipas presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.  Kreu i Federatës Rusë ka vendosur që t’iu jap nga 7 milionë rubla familjarëve të ushtarëve që janë vrarë në Ukrainë. 7 milionë rubla, me devalvimin që po e pëson nga sanskionet, i afrohet … Continued

Rusia thotë se ka rënë dakord për korridoret humanitare me Ukrainën

Ka përfunduar raundi i dytë i bisedimeve ndërmjet një delegacioni nga Rusia dhe Ukraina në Bjellorusi, tha kreu i delegacionit rus Vladimir Medinsky për mediat ruse dhe të dyja palët kanë rënë dakord për korridoret humanitare për civilët, raporton CNN. “Ne kemi diskutuar tërësisht tre pika – ushtarake, ndërkombëtare dhe humanitare, dhe e treta është … Continued

Raundi i dytë i bisedimeve përfundon “pa ndonjë përparim”

Raundi i dytë i bisedimeve me Rusinë ka përfunduar pa ndonjë përparim, ka njoftuar negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak, negociator ukrainas tha të enjten se raundi i dytë i bisedimeve me Rusinë ka përfunduar, por nuk ka dhënë asnjë rezultat që i nevojitej Ukrainës, shkruan CNN. “Rundi i dytë i negociatave ka përfunduar. Fatkeqësisht, rezultatet që … Continued

Smith: Nuk besojmë se NATO duhet të jetë pjesë e konfliktit në Ukrainë

NATO nuk po e konsideron një zonë ndalim-fluturimi për të kundërshtuar agresionin rus në Ukrainë. Ambasadorja amerikane Julianne Smith ka thënë për BBC, se  “Ne nuk besojmë se NATO duhet të jetë pjesë e këtij konflikti. “Ne po ofrojmë ndihmë sigurie dhe do të vazhdojmë t’ia ofrojmë Ukrainës”, ka shtuar ajo. NATO është përballur me thirrje … Continued

Rusia ka lëshuar më shumë se 480 raketa në Ukrainë, që nga fillimi i pushtimit

Rusia ka lëshuar “më shumë se 480” raketa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, ka njoftuar zyrtari amerikan i mbrojtjes. Rusia ka lëshuar “më shumë se 480” raketa të “të gjitha madhësive dhe vijave” në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në Ukrainë, raporton CNN. “Më shumë se 230” nga ato 480 gjithsej … Continued

Zelensky i kërkon Putinit të fillojnë bisedimet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy ka dhënë një konferencë për media, ku i bëri thirrje Perëndimit që t’i dërgojë avionë luftarakë, ka shkruar BBC. “Nëse nuk keni fuqinë për të mbyllur qiejt, atëherë më jepni aeroplanë. Nëse nuk jemi më atëherë, Zoti na ruajt, Letonia, Lituania, Estonia do të jenë të radhës ” tha ai. … Continued