Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka shkatërruar 20 automjete ruse

Lufta në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se shkatërroi gjithsej 20 automjete ushtarake ruse pranë bazës ajrore, Hostomel të enjten.

Në llogarinë në Twitter të Ministrisë së Mbrojtjes ka thënë se janë shkatërruar automjetet ruse.

“Gjithsej, gjatë ditës, forcat speciale shkatërruan 20 automjete luftarake të armikut në Hostomel. Beteja po zhvillohet nga një grup i kombinuar i forcave speciale të udhëhequra nga GUR e ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës dhe grupeve lokale të rezistencës”, thuhej në Twitter.

Videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë ushtarë ukrainas që ecin me automjete të dëmtuara dhe të djegura të shënuara me shenjën V që sugjeron se ata ishin në mesin e forcave ruse që erdhën nga Bjellorusia.

Fillimi i kolonës prej 40 miljesh, i identifikuar në imazhet satelitore, ishte vetëm në veri të bazës ajrore Hostomel.

CNN ka gjetur dhe verifikuar autenticitetin e videove në një zonë rreth pesë milje larg nga fusha ajrore Hostomel, e cila u raportua se u kap nga forcat ruse më 24 shkurt./Shqip.com