Arabia Saudite ofron të ndërmjetësojë bisedimet ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës

Mohammed bin Salman (Bandar Aldandani/AFP/Getty Images)

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman ka ofruar të bëjë përpjekje për të ndërmjetësuar bisedimet midis Moskës dhe Kievit, ndërsa Rusia vazhdon pushtimin e saj në Ukrainë.

Ai mori një telefonatë nga presidenti rus, Vladimir Putin të enjten, shkruan CNN.

Bin Salman tha se vendi i tij mbështet “përpjekjet që çojnë në një zgjidhje politike dhe se Mbretëria është e gatshme të bëjë përpjekje për të ndërmjetësuar midis të gjitha palëve,” tha ai në një deklaratë të postuar në shtetin drejtuar Agjencinë Saudite të Shtypit të enjten.

Ai trajtoi gjithashtu shqetësimet e energjisë lidhur me situatën në Ukrainë, duke riafirmuar angazhimin e vendit të tij ndaj marrëveshjes OPEC +, një pakt i bërë nga 10 prodhuesit kryesorë të naftës bruto dhe Rusia për të pompuar gradualisht më shumë naftë në treg për të përmbushur kërkesën.

Sipas CNN, Arabia Saudite, e konsideron Rusinë si partnerin e saj kryesor në aleancën OPEC+./Shqip.com