Zelensky u kërkon gjigantëve të teknologjisë që t’i japin fund mbështetjes së produkteve të Rusisë

Gjigantët e teknologjisë Microsoft, Oracle dhe SAP duhet të ndalojnë mbështetjen e produkteve të tyre në Rusi në shenjë proteste ndaj pushtimit të Ukrainës, thotë Zelensky. Në një postim në Twitter drejtuar firmave, Zelensky tha se nuk mund të ketë “gjysmë vendime” ose “gjysmë tone”, raporton BBC. Now can be no ‘half’ decisions or ‘halftones’! … Continued

Rusia ka kërkuar ndihmë ushtarake nga Kina

Rusia i ka kërkuar Kinës ndihmë ushtarake në Ukrainë, përfshirë dronët, tha të dielën një zyrtar i lartë amerikan. CNN ka kontaktuar me ambasadat ruse dhe kineze në SHBA për koment, por nuk ka marrë një përgjigje të menjëhershme. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, i tha të dielën për CNN se mbështetja … Continued

Ukraina konfirmon se raundi tjetër i bisedimeve me Rusinë do të mbahet të hënën

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podoliak, konfirmoi se bisedimet me Rusinë do të zhvillohen të hënën përmes video-lidhjes, raporton CNN. Një postim në Twitter nga faqja e verifikuar në Twitter e Podoliak tha: “Përsëri. Negociatat shkojnë pa ndërprerje në formatin e videokonferencave. Grupet e punës funksionojnë vazhdimisht. Një numër i madh çështjesh kërkojnë vëmendje të vazhdueshme. Të hënën më 14 mars … Continued

Rifillon furnizimi me energji elektrike në centralin bërthamor të Çernobilit

Kompania Kombëtare e Energjisë e Ukrainës (NEC) Ukrenergo përfundoi punën e riparimit dhe rifilloi furnizimin me energji elektrike për NPP-në e Çernobilit, njoftoi kompania të dielën. “Specialistët ukrainas të NEC “Ukrenergo” përfunduan punimet e riparimit në linjën 330 kV… dhe rifilluan furnizimin me energji elektrike për NPP-në e Çernobilit dhe qytetin e Slavutych”, postoi Ukrenergo … Continued

Johnson flet me Zelensky, thotë se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ndjekë opsionet për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka biseduar përmes telefoni me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, të dielën në të cilën ai dënoi “veprimet barbare të Putinit” dhe tha se Britania do të vazhdojë të ndjekë opsionet për të forcuar vetëmbrojtje të Ukrainës, sipas leximit të Downing Street.  “Kryeministri tha se veprimet barbare të Putinit po testonin jo … Continued

SHBA paralajmëron Putinin kundër sulmit me armë kimike

Në fillim të kësaj jave, Rusia bëri pretendimin se armët biologjike po zhvilloheshin në laboratorë në Ukrainë me mbështetjen e SHBA-së. Kjo është hedhur poshtë nga Ukraina dhe SHBA si diçka jo e vërtetë, dhe si një pretendim që synon të justifikojë përdorimin e mundshëm të Rusisë të një arme kimike kundër qyteteve në Ukrainë, … Continued

Këshilltari presidencial ukrainas mendon se do të arrijnë rezultate nga bisedimet me Rusinë në ditët e ardhshme

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podoliak, tha të dielën se ai mendon se do të “arrijnë rezultate konkrete” nga bisedimet me Rusinë në ditët e ardhshme. Në një video të postuar në Twitter, Podoliak, një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se Rusia “bëhet shumë më e ndjeshme ndaj pozicionit ukrainas” dhe “ka … Continued

Vritet gazetari amerikan nga trupat ruse në Ukrainë

Brent Renaud regjisor dhe ish-gazetar është qëlluar për vdekje teksa ishte duke xhiruar refugjatët ukrainas që po kalonin kufirin., njoftoi policia e Kievit të dielën. Ai ishte në një kamion me gazetarë të tjerë në Irpen kur trupat ruse hapën zjarr. Andriy Nebytov shefi i policisë së rajonit të Kievit, tha: “Okupatorët po vrasin në … Continued

Turqia kërkoi mbështetjen e Rusisë për të evakuuar turqit nga xhamia në Mariupol

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu ka thënë se i ka kërkuar Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov mbështetje për të ndihmuar në evakuimin e qytetarëve turq nga një xhami në Mariupol të dielën. “Kam kërkuar mbështetjen e Lavrov për të evakuuar qytetarët tanë,” tha Cavusoglu gjatë një konference për shtyp të dielën në Antalia. … Continued

20 të vrarë nga sulmi ajror në bazën ushtarake pranë Lviv

Një sulm me raketë në një bazë ushtarake pranë Lviv ka vrarë 20 persona, deklaruan punonjësit e urgjencës për The Guardian. Luke Harding i Guardian, i cili ndodhet në Yavoriv ku është baza, tha se numri i raportuar i vdekjeve tejkalon atë të shpallur nga guvernatori i rajonit Lviv herët në mëngjes të dielën. Maksym … Continued