Rusia ka kërkuar ndihmë ushtarake nga Kina

Rusia dhe Kina

Rusia i ka kërkuar Kinës ndihmë ushtarake në Ukrainë, përfshirë dronët, tha të dielën një zyrtar i lartë amerikan.

CNN ka kontaktuar me ambasadat ruse dhe kineze në SHBA për koment, por nuk ka marrë një përgjigje të menjëhershme.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, i tha të dielën për CNN se mbështetja e Kinës për Rusinë është një “shqetësim”.

“Ne gjithashtu po vëzhgojmë nga afër për të parë shkallën në të cilën Kina në të vërtetë ofron ndonjë formë mbështetjeje, mbështetje materiale apo mbështetje ekonomike, për Rusinë. Është një shqetësim i yni. Dhe ne i kemi komunikuar Pekinit se nuk do të qëndrojmë pranë dhe do të lejojmë asnjë vend të kompensojë Rusinë për humbjet e saj nga sanksionet ekonomike”, tha Sullivan.

Sullivan tha se SHBA ia ka bërë të qartë Pekinit se do të ketë “absolutisht pasoja” për përpjekjet “në shkallë të gjerë” për t’i dhënë Kremlinit një zgjidhje për sanksionet e SHBA.

“Ne nuk do të lejojmë që kjo të shkojë përpara dhe të lejojmë që Rusia të ketë një rrugë shpëtimi nga këto sanksione ekonomike nga çdo vend kudo në botë,” tha ai.

Sullivan do të takohet me homologun e tij kinez Yang Jiechi në Romë të hënën.

Shtëpia e Bardhë tha javën e kaluar se Kina po “u përmbahej kërkesave që janë vendosur” lidhur me sanksionet.

“Vlerësimi ynë për momentin është se (Kina) i përmbahet kërkesave që janë vendosur, por ne do të vazhdojmë të inkurajojmë çdo vend që të mendojë shumë se çfarë roli dëshiron të luajë në histori, ndërsa ne të gjithë shohim prapa.” Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha gjatë një konference për shtyp të mërkurën.