Johnson flet me Zelensky, thotë se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ndjekë opsionet për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës

Borris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka biseduar përmes telefoni me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, të dielën në të cilën ai dënoi “veprimet barbare të Putinit” dhe tha se Britania do të vazhdojë të ndjekë opsionet për të forcuar vetëmbrojtje të Ukrainës, sipas leximit të Downing Street. 

“Kryeministri tha se veprimet barbare të Putinit po testonin jo vetëm Ukrainën, por gjithë njerëzimin”, thuhet në leximin.

Leximi shtoi se Johnson dhe Zelensky dënuan vdekjen e gazetarit amerikan Brent Renaud dhe “ukrainasve të panumërt të pafajshëm”, raporton CNN.

Sipas Downing Street. “Kryeministri tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të qëndrojë prapa Ukrainës në të gjitha përpjekjet e saj për t’i dhënë fund këtij konflikti katastrofik.