Kryeministri i Izraelit flet me Zelenskin dhe Putinin, një përpjekje e dytë për armëpushim

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, ka zhvilluar bisedë telefonike me presidentin Ukrainës,  Volodymyr Zelenski dhe presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Përmes një postimi në Twitter, i pari i Ukrainës Zelensky ka falënderuar kryeministrin e Izraelit, Bennett “për përpjekjet ndërmjetësuese të Izraelit”. “Diskutuan mënyrat për t’i dhënë fund luftës dhe dhunës”, ka shkruar Zelensky.   Raundi … Continued

NATO: Nuk pritet që Rusia të ketë ndonjë fitim në ditët e ardhshme në Ukrainë

“Për herë të parë, ne nuk presim që ata (Rusia) të bëjë ndonjë fitim në ditët e ardhshme.” Kështu ka deklaruar një zyrtar ushtarak i NATOS për CNN. “Ata po vënë gjithçka që kanë dhe po bëjnë ende shumë pak progres,” shpjegoi zyrtari. “Askush nuk mendonte se do të përballeshin me këto probleme të thjeshta. … Continued

SHBA ndalon importin e naftës, gazit dhe qymyrit nga Rusia

Presidenti Biden ka konfirmuar për ndalim të plotë të SHBA-së për importet ruse të naftës, gazit dhe qymyrit. Ai thotë se masa do të thotë se “populli amerikan do t’i japë një goditje tjetër të fuqishme” udhëheqjes së Putinit, raporton BBC. “Ne nuk do të jemi pjesë e subvencionimit të luftës së Putinit”, shton Biden. Pavarësisht … Continued

Deputeti letonez i bashkëngjitet luftës në Ukrainë

Deputeti i Parlamentit të Letonisë, Juris Jurras i është bashkangjitur vullnetarëve në Ukrainë për të luftuar kundër forcave ruse. Jurass, 46 vjeçar ishte pjesë e Komisionit për Çështjet Ligjore të Parlamentit raporton Reuters. “Ai është në Ukrainë. Ka vendosur që t’i bashkëngjitet vullnetarëve të cilët janë duke luftuar për lirinë e Ukrainës. Është vendim personal … Continued

Presidenti i Kinës: Jemi të gatshme të punojë në mënyrë aktive me komunitetin ndërkombëtar për krizën në Ukrainë

Presidenti kinez, Xi Jinping, foli virtualisht me kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe presidentin francez Emmanuel Macron të martën dhe përsëriti se Kina është e gatshme të “punojë në mënyrë aktive” me komunitetin ndërkombëtar për të ndërmjetësuar krizën në Ukrainë, pa ofruar asnjë detaj.  Xi e quajti situatën “shqetësuese”, sipas një deklarate nga ministria e jashtme … Continued

Konflikti në Ukrainë përshkallëzohet, spitalet dhe ambulancat cak i sulmeve

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar se spitalet dhe ambulancat në Ukrainë janë sulmuar gjatë luftimeve ndërmjet trupave ushtrisë ruse dhe ushtrisë ukrainase.  Organizata nuk ka saktësuar se nga palët ka goditur më së shumti institucionet shëndetësore duke treguar “vetëpërmbajtje”. Mirëpo burimet e organizatave të ndryshme kanë sugjeruar se këto sulme janë kryer nga rusët. … Continued

OKB: Deri tani janë vrarë 1 mijë e 207 civilë

Të dhënat e Kombeve të Bashkuara flasin se 1 mijë e 207 civilë janë vrarë nga fillimi i konfliktit në Ukrainë. Besohet se numri i të vdekurve është më i madh. Liz Throsell, zëdhënëse e OKB-së deklaroi se ka numër të madh edhe të plagosurve të cilat janë shkaktuar nga sulmet ajrore. “Shumica e lëndimeve … Continued

Djali, 11-vjeçar udhëton 1 mijë e 200 kilometra vetëm, për t’u larguar nga Ukraina

Një djalë ka mbërritur i sigurt në Sllovaki pasi udhëtoi i vetmuar rreth 1200 kilometra nga Ukraina lindore me jo më shumë se dy çanta të vogla, një pasaportë dhe numrin e telefonit të të afërmve të tij. Hassan, 11-vjeçar, la shtëpinë e tij në Zaporizhzhia i vetëm, sepse nëna e tij nuk mund të … Continued

Banka Botërore ndan 723 milionë dollarë për Ukrainën

Këto mjete do t’i dhurohen Qeverisë për të paguar pagat e punonjësve shëndetësor, pensionet për të moshuarit si dhe programet tjera sociale për të varfrit.   Kjo mbështetje pritet që të lehtësojë punën e Qeverisë në Ukrainë në menaxhimin e krizës që është prodhuar nga ushtria ruse e cila është duke shkatërruar qytetet ukrainase me … Continued

BBC: Rusia sulmon rrugën e evakuimit në Mariupolit

Sipas BBC, forcat ruse po bombardojnë një rrugë evakuimi nga qyteti i rrethuar i Mariupolit. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme i Ukrainës, Oleg Nikolenko tha se forcat ruse po sulmonin korridorin humanitar midis qytetit dhe Zaporizhzhia, 225 kilometra në veri-lindje. Tetë kamionë dhe 30 autobusë janë rrugës për të dërguar ndihma humanitare në qytet dhe … Continued