Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, një milion refugjatë kanë kaluar në Poloni

Më shumë se një milion refugjatë kanë kaluar tani kufirin nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, thonë rojet kufitare polake. “Sot në orën 20:00 (1900 GMT) numri i njerëzve nga Ukraina në Poloni e kaloi një milion. Kjo është një milion tragjedi njerëzore,” tha shërbimi i rojës kufitare … Continued

Zelensky: Zoti nuk do të falë, dhe në vend të faljes do të ketë gjykim

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky publikoi një video të re në Facebook të dielën e fundit para Kreshmës. “Sot është një e diel e bekuar. Por ne nuk do të falim qindra e qindra viktima. Mijëra e mijëra vuajtje”, shkruhej në mbishkrimin e videos. “Dhe Zoti nuk do të falë. Jo sot. Jo nesër. Kurrë. Dhe … Continued

Mbi katër mijë e 600 protestues janë arrestuar sot në Rusi

BBC ka raportuar për protestat kundër luftës në Rusi gjatë ditës së diele dhe se shifrat e fundit thonë se katër mijë e 631 persona u arrestuan në 64 qytete, sipas OJQ-së ruse OVD-Info. OVD thotë se gjithsej 13 mijë e 28 protestues janë arrestuar tani në Rusi që kur Moska pushtoi Ukrainën. Figura e burgosur … Continued

Kryeministri pakistanez i revoltuar iu drejtohet vendeve të perëndimit: “Çfarë mendoni për ne? Që jemi sllavë tuaj… dhe bëjmë çfarëdo që na thoni?”

Kryeministri pakistanez, Imran Khan, iu përgjigj të dielën të dërguarëve perëndimorë me bazë në Islamabad, të cilët javën e kaluar i kërkuan Pakistanit të dënonte veprimet e Rusisë në Ukrainë, duke i pyetur ata nëse mendonin se Pakistani ishte “skllavi i tyre”. Krerët e 22 misioneve diplomatike, duke përfshirë ato të vendeve anëtare të Bashkimit … Continued

Macron flet me Zelensky për bisedën me Putinin

Presidenti francez, Emmanuel Macron, foli me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, të dielën dhe e informoi atë për bisedën e tij të mëparshme me presidentin rus, Vladimir Putin, sipas Pallatit Élysée.  “Presidenti i Republikës bisedoi me Presidentin ZELENSKY për thirrjen e tij të sotme me Presidentin Putin, gjatë së cilës ky i fundit dha marrëveshjen për … Continued

Sulmet ruse ndalojnë transmetimin e radios dhe TV në Kharkivit

Transmetimet televizive dhe radio janë rrëzuar në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, pas sulmeve ushtarake ruse, sipas Administratës Rajonale. Në një postim në Facebook të dielën, Administrata Rajonale tha se “granatimet e përsëritura” të kullës televizive në Kharkiv kishin lënë jashtë transmetimit televizionin dhe radio.  “Zonat e ndërtesës ku ishin pajisjet … Continued

Komisioni i OKB-së për të drejtat e njeriut verifikon një mijë e 123 viktima civile në Ukrainë

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut raportoi të dielën se ka verifikuar një mijë e 123 viktima civile në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Zyra për të Drejtat e Njeriut e Kombeve të Bashkuara tha se viktimat përfshijnë 364 civilë që janë vrarë, duke … Continued

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Centrali bërthamor Zaporizhzhia nën urdhrin rus

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike postoi të dielën në Twitter se rregullatori bërthamor i Ukrainës ka raportuar probleme komunikimi me stafin që operon në termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore, raporton CNN. Autoritetet ukrainase i kanë thënë IAEA-s se stafi i rregullt vazhdon të operojë centralin, “por menaxhimi i uzinës tani është nën urdhrat e komandantit … Continued

Përderisa lufta ishte duke u afruar, SHBA e armatoste Ukrainën për të goditur avionët rusë

Shtetet e Bashkuara kanë rritur në mënyrë drastike ndihmat ushtarake vdekjeprurëse dhe pajisje mbrojtëse në Ukrainë pasi perspektiva e një pushtimi rus u bë më e dukshme dhe më pas realitet, sipas një kontabiliteti të deklasifikuar të transfertave dhe shitjeve të rishikuar nga Washington Post. Lista tregon se qysh në dhjetor, Pentagoni po pajiste luftëtarët ukrainas … Continued

Senatori Manchin përsërit mbështetjen për ndalimin e importeve të naftës ruse

Pasi dëgjoi presidentin ukrainas Zelensky në një takim virtual me ligjvënësit amerikanë të shtunën, senatori Joe Manchin përsëriti mbështetjen e tij për ndërprerjen e sektorit të naftës ruse nga SHBA dhe tha se nuk do të merrte opsionin e një zone të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë. “jashtë tryezës”. Manchin e quajti takimin e Zoom me … Continued