Përderisa lufta ishte duke u afruar, SHBA e armatoste Ukrainën për të goditur avionët rusë

Foto nga AP

Shtetet e Bashkuara kanë rritur në mënyrë drastike ndihmat ushtarake vdekjeprurëse dhe pajisje mbrojtëse në Ukrainë pasi perspektiva e një pushtimi rus u bë më e dukshme dhe më pas realitet, sipas një kontabiliteti të deklasifikuar të transfertave dhe shitjeve të rishikuar nga Washington Post.

Lista tregon se qysh në dhjetor, Pentagoni po pajiste luftëtarët ukrainas me armë dhe pajisje të dobishme për të luftuar në zonat urbane, duke përfshirë pushkë gjahu dhe kostume të specializuara për të mbrojtur ushtarët që trajtonin municionet e pashpërthyera. 

Gjatë javës së kaluar, administrata Biden ka rritur dërgesat e tilla, duke dërguar sisteme raketore antiajrore Stinger për herë të parë dhe duke shtuar më tej furnizimin e Kievit me raketa antitank Javelin dhe municione të tjera.

Të marra së bashku, shumëllojshmëria, vëllimi dhe fuqia e fuqisë së zjarrit që nxitohet në zonën e luftës ilustrojnë shkallën në të cilën Shtetet e Bashkuara u përpoqën të përgatisnin ushtrinë ukrainase për të zhvilluar një luftë hibride kundër Rusisë, edhe pse Presidenti Biden e ka përjashtuar shprehimisht futjen e trupave amerikane në konflikt.

E fundit për luftën në Ukrainë

“Ky është një proces i vazhdueshëm. Ne jemi gjithmonë, gjithmonë duke parë se çfarë ka nevojë Ukraina, dhe ne e kemi bërë këtë prej vitesh tani”, u tha gazetarëve të premten një zyrtar i lartë i mbrojtjes në kushte anonimiteti sipas rregullave bazë të vendosura nga Pentagoni.

“Ne sapo kemi përshpejtuar procesin tonë të identifikimit të kërkesave dhe kemi përshpejtuar konsultimet tona gjithashtu me ukrainasit, duke biseduar me ta çdo ditë, në krahasim me takimet periodike që bënim përpara kësaj krize.”

John Kirby, zëdhënësi kryesor i Pentagonit, nuk pranoi të komentojë. Lista e materialeve të shqyrtuara nga The Post në përgjithësi ndjek deklaratat e gjera publike të administratës në lidhje me transferimet. Ai nuk përmban asnjë informacion të caktuar të klasifikuar.

Aleatët perëndimorë ishin të ngushtë në lidhje me mënyrën se si ata transferojnë ndihmën ushtarake në Ukrainë

Ndonëse luftëtarët ukrainas kanë arritur të ngadalësojnë pushtimin, forcat ruse vazhdojnë të bëjnë fitime ndërsa godasin zonat urbane. Kryeqyteti, Kievi dhe qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv, janë nën bombardime të rënda. Trupat ruse po mbyllin gjithashtu qytetin port strategjik të Mariupolit, në Detin Azov dhe po bëjnë presion nga Krimeja drejt qytetit tjetër me port të madh të Ukrainës, Odessa.

Shumë ekspertë thonë se pavarësisht përpjekjeve të ushtrisë ukrainase për të rraskapitur forcat ruse, lufta është e destinuar të kthehet në një luftë rruge, veçanërisht nëse Moska është në gjendje të vendosë kontrollin mbi qytetet kryesore. Lista e dërgesave sugjeron se administrata e Biden-it parashikonte që Ukraina do të duhej të armatosej për një pushtim të shumëfishtë.

Ai pohon se administrata Biden ka dërguar sisteme mbrojtëse ajrore të lëvizshme Stinger , ose MANPADS, në Ukrainë gjatë disa ditëve të fundit, armë që do të ndihmonin ushtarët që synonin avionët rusë. Ata u siguruan së bashku me dërgesat e raketave dhe lëshuesve Javelin, i’u kanë dhënë një shtyllë ndihmëse ushtarake për Ukrainën që nga viti 2018, duke përfshirë edhe municione.

Rreth 240 milionë dollarë nga ndihma ushtarake prej 350 milionë dollarësh që u miratua në fund të shkurtit janë transferuar tashmë në Ukrainë, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes.

Rrethimi i Mariupolit nga Rusia është një shenjë e zymtë për qytetet e tjera të mëdha të Ukrainës

Këto dërgesa janë si shtesë e ndihmës ushtarake prej rreth 200 milionë dollarësh të miratuar për Ukrainën në fund të dhjetorit, e cila përfshinte raketa-hedhës M141 me një gjuajtje me shpatulla , armë gjahu M500 , granatahedhës Mk 19 , mini armë M134 që përdoren zakonisht për gjuajtje nga helikopterët dhe mjete mbrojtëse, si edhe kostume për asgjësimin e mjeteve shpërthyese.

Pentagoni ka refuzuar të specifikojë sasinë ose të konfirmojë listën e plotë të pajisjeve ushtarake që do të furnizohen në Ukrainë pasi kërcënimet ruse kundër vendit u përshkallëzuan ndjeshëm gjatë dimrit. Zyrtarët amerikanë kanë përmendur shqetësimet për identifikimin e aftësive që kanë në dispozicion ukrainasit.

Shtetet e Bashkuara janë një nga 14 vendet që kanë ofruar ndihmë sigurie në Ukrainë, disa prej të cilave duke përfshirë materiale që fillimisht u ishin dhënë aleatëve të tjerë të SHBA-së, por u miratuan për transferim në Ukrainë. Sipas listës së rishikuar nga The Post, transferime të tilla nga palët e treta përfshijnë sisteme kundër armaturës dhe kundërajrore.

Në vitin e fundit, Shtetet e Bashkuara kanë dhënë më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, tha zyrtari i lartë i mbrojtjes. 

Kjo përfshin radarë kundër mortajave, radio të sigurta, pajisje elektronike, pajisje mjekësore, automjete dhe një furnizim të qëndrueshëm të sistemeve raketore Javelin, sipas listës së rishikuar nga The Post.

Të paktën nëntë anije patrullimi të klasit të ishullit dhe pesë helikopterë transporti Mi-17 i janë dhënë gjithashtu Ukrainës nga rezerva e SHBA-së.

Ukraina kishte marrë më parë 210 Javelins përmes programit të financimit të jashtëm ushtarak të Departamentit të Shtetit në 2018 dhe bleu 150 Shtiza shtesë që mbërritën në 2020.

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë rreth 3 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën që kur Rusia aneksoi Krimenë në 2014.