Zelensky i dërgon Bidenit një mesazh nga bunkeri në Kiev

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelesnky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka kërkuar homologut amerikan Joe Biden që të japë një mesazh të fortë dhe “të dobishëm” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës në fjalimin e tij për Shtetet e Unionit të martën, në një intervistë ekskluzive me CNN dhe Reuters nga bunkeri i tij në Kiev në të cilën ai po udhëheq reagimin e ushtrisë së tij.

“Është shumë serioze… Unë nuk jam në një film,” tha Zelensky, një ish-aktor i komedisë, për CNN . 

“Unë nuk jam ikonë, mendoj se Ukraina është ikonë… Ukraina është zemra e Evropës dhe tani mendoj se Evropa e sheh Ukrainën si diçka të veçantë për këtë botë. Kjo është arsyeja pse [bota] nuk mund ta humbasë këtë diçka të veçantë. “

Presidenti ukrainas tha më herët se mbrojtja e kryeqytetit të vendit, Kiev, është “prioriteti kryesor” për shtetin. 

“Ne po luftojmë vetëm për tokën dhe lirinë tonë,” i tha Zelensky Parlamentit Evropian sot, duke bërë që përkthyesi i BE-së në burimin e gjuhës angleze të mbytet nga emocionet. “Ne dëshirojmë t’i shohim fëmijët tanë të gjallë. Mendoj se është e drejtë.”

“Ne po luftojmë për jetën tonë… Ne po luftojmë për mbijetesë. Ky është motivimi ynë më i lartë,” tha Zelensky.

“Por ne po luftojmë gjithashtu për të qenë anëtarë të barabartë të Evropës,” shtoi ai. “Unë besoj se sot ne po u tregojmë të gjithëve se kjo është pikërisht ajo që jemi”, raporton CNN.

Zelensky kërkoi që Ukraina të bëhet pjesë e BE-së me një proces të përshpejtuar të hënën.