Rusia merr nën kontroll centralin bërthamor të Çernobilit

Termocentrali bërthamor i Chernobylit është pushtuar nga forcat ruse.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar këshilltari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Mykhailo Podolyak.

“Është e pamundur të thuhet se termocentrali bërthamor i Çernobilit është i sigurt pas një sulmi nga rusët. Ky është një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”, ka shtuar Podolyak.

Një gjë të tillë e kishte paralajmëruar gjatë ditës së enjte edhe presidenti Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Shpërthimet dhe bombardimet u dëgjuan fillimisht nëpër qytetet kryesore në Ukrainë rreth orës 5 të mëngjesit me orën lokale, pasi presidenti rus, Vladimir Putin, mbajti një fjalim televiziv nga Moska duke thënë se ai po autorizonte veprime ushtarake./Shqip.com