I dërguari i Izraelit në Ukrainë: Masakra në Bucha është krim lufte

Ambasadori i Izraelit në Ukrainë dënoi të dielën masakrën e dukshme në periferi të Kievit Bucha, duke thënë se vrasja e civilëve ishte një “krim lufte”.

“Thellësisht i tronditur nga fotot nga Bucha. Vrasja e civilëve është një krim lufte dhe nuk mund të justifikohet”, shkroi Michael Brodsky në Twitter.

Deklarata erdhi mes provave të shfaqura të masakrës së civilëve pasi trupat pushtuese ruse u tërhoqën nga zonat ukrainase që kishin pushtuar.

Gazetarët panë dhjetëra trupa, të gjithë me veshje civile, të shpërndara në një rrugë në qytetin e Bucha.

Tre prej tyre ishin të ngatërruar në biçikleta, ndërsa të tjerët kishin rënë pranë makinave të goditura me plumba dhe të shtypura.

Masakra në Bucha të Kievit

Njëri kishte duart e lidhura pas shpine me një leckë të bardhë, me pasaportën e tij ukrainase të lënë të hapur pranë kufomës.

Ushtarët ukrainas, të mbështetur nga një kolonë tankesh dhe automjetesh të tjera të blinduara, përdorën kabllo për të tërhequr trupat nga një distancë nga frika se mund të ishin bllokuar në grackë.

Gjykata Ndërkombëtare Penale tashmë ka hapur një hetim mbi krimet e mundshme të luftës të kryera në Ukrainë dhe disa liderë perëndimorë, përfshirë presidentin e SHBA-së, Joe Biden, kanë akuzuar Vladimir Putinin e Rusisë si kriminel lufte.

Presidenti Vlodymyr Zelensky

Ndërkaq, presidenti Volodymyr Zelensky ka akuzuar ushtarët rusë për vendosjen e minave dhe kurtheve të tjera me armë zjarri ndërsa tërhiqen nga veriu i Ukrainës.