Blinken: Ukraina mund të fitojë absolutisht luftën kundër Rusisë 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i tha BBC-së se është i bindur se Ukraina mund ta fitojë luftën e saj me Rusinë.

Ai nuk mund të thoshte se sa do të zgjaste konflikti, por këmbënguli se disfata e Ukrainës nuk ishte e pashmangshme.

Z. Blinken vlerësoi “rezistencën e jashtëzakonshme” të popullit ukrainas.https:

“Nëse është qëllimi i Moskës që të përpiqet disi të rrëzojë qeverinë dhe të instalojë regjimin e saj kukull, 45 milionë ukrainas do ta refuzojnë këtë në një mënyrë ose në tjetrën,” tha ai.

Lufta tashmë nuk ka shkuar siç mund të kishte planifikuar presidenti rus Vladimir Putin, shtoi ai.

Rezistenca e fortë nga forcat ukrainase vazhdoi të pengonte përparimet ruse në të gjithë vendin në ditën e nëntë të pushtimit.

Në jug, forcat ruse kapën zona përgjatë bregut të Detit të Zi dhe qyteti port i Mariupol mbeti i rrethuar. Por guvernatori i Mykolaiv tha se trupat ruse ishin dëbuar nga qyteti.

Qyteti i dytë i Ukrainës, Kharkiv, në veri, gjithashtu mbeti nën rrethim.

Z. Blinken tha gjithashtu se ishte i shqetësuar për përshkallëzimin.

“Është diçka për të cilën ne kujdesemi dhe jemi të përqendruar, sepse e vetmja gjë më e keqe se një luftë që është e kufizuar në Ukrainë është ajo që përshkallëzohet edhe më tej dhe shkon përtej saj.”

Ai paralajmëroi se forcat ruse po përdorin metoda “gjithnjë e më brutale” kundër civilëve në Ukrainë dhe se si rezultat kishte pasur vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore.