Udhëheqësit botëror dënojnë sulmin rus në Kramatorsk

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtë të Bashkimi Evropian

Udhëheqësit botëror dënuan sulmin rus në Kramatorks të Ukrainës.

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, Josep Borrell, ka dënuar ashpër sulmin me raketa në një stacion hekurudhor në qytetin lindor të Ukrainës, Kramatorsk, i cili vrau rreth 50 njerëz dhe plagosi rreth 100 të tjerë.

“Unë dënoj fuqishëm sulmin pa dallim të mëngjesit të sotëm kundër një stacioni treni në Kramatorsk nga Rusia, i cili vrau dhjetëra njerëz dhe la shumë të tjerë të plagosur”, tha Borrell në llogarinë e tij zyrtare në Twitter të premten.

“Kjo është një përpjekje tjetër për të mbyllur rrugët e arratisjes për ata që ikin nga kjo luftë e pajustifikuar dhe shkaktojnë vuajtje njerëzore.”

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se është “e tmerruar” nga sulmi “i neveritshëm” me raketa në stacionin hekurudhor.

Borrell dhe von der Leyen do të takohen me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të premten.

Presidenti francez Emmanuel Macron e quajti grevën “të neveritshme” në një postim në Twitter të premten.

“Civilët ukrainas po iknin për të shpëtuar nga më e keqja. Armët e tyre? Karroca, lodra të mbushura, bagazhe. Sot në mëngjes, në stacionin e trenit Kramatorsk, familjet që ishin gati të largoheshin përjetuan tmerr”, tha Macron.

“Dhjetëra të vdekur, qindra të plagosur. E neveritshme.”, ka shkruar tutje.

Presidenti francez shprehu ngushëllimet e tij për viktimat e grevës në Kramatorsk dhe për viktimat nga sulmet e kaluara, përkatësisht Bucha, Mariupol dhe Kharkiv. Ai gjithashtu bëri thirrje për hetime.

Macron përsëriti se Bashkimi Evropian do të vazhdojë të ofrojë mbështetje humanitare, ushtarake dhe financiare për Ukrainën.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dënoi gjithashtu grevën.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss tha të premten se është “e tmerruar” nga sulmi me raketë.

“Synimi i civilëve është një krim lufte. Ne do të kërkojmë llogari nga Rusia dhe Putin,” tha Truss në llogarinë e saj zyrtare në Twitter.