Lajme

FOTO / Si duket pakoja 61-miliardëshe amerikane për Ukrainën?

Automjete rezistente ndaj minave (MRAP).
Automjete rezistente ndaj minave (MRAP).

Më 24 prill, Uashingtoni e ka miratuar një pako masive të ndihmës ushtarake për Ukrainën.

Më poshtë mund t’i shihni llojet e armëve dhe pajisjeve që besohet se do të arrijnë shumë shpejt në Ukrainë. /REL

Mina të modelit Claymore.
Automjete logjistike mbështetëse, por edhe këtu nuk dihet modeli i saktë që do të dërgohet.
Sisteme portative antitak, Javelin.
Pajisje mbështetëse ajrore. Nuk dihet lloji i saktë i pajisjeve të tilla që do të dërgohen.
Pajisje demolimi për shmangie të pengesave.
Raketa për mbrojtje ajrore të llojit  RIM-7 Sea Sparrow.
Pajisje për lëshim të raketave TOW.
Mina kundër automjeteve të blinduara.
Municione precize ajrore. Në fotografi duket një bombë e drejtuar me lazer e llojit, AGM-123A Skipper II.
Municione për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS).
Plumba artilerie 105 milimetra.
Automjete luftarake të këmbësorisë të llojit Bradley.
Automjete me lëvizshmëri të lartë (HMMWV), që njihen si Humvee.
Armë antitank i modelit AT4, që mund të lëvizet prej njeriut.
Plumba artilerie 155 milimetra.
Armë të vogla dhe municione shtesë, duke përfshirë fishekë të kalibrit 0.50 milimetra për të luftuar dronët ajrorë.
Raketa për mbrojtje ajrore të llojit AIM-9 Sidewinder.
Predha mortajash 60 milimetra.
Raketa kundërajrore Stinger.
Pajisje që ndihmojnë për të parë në errësirë.

/Shqip.com