Ekonomi Biznes

“Daily Express”: Vendi evropian më pak i vizituar që mburret me plazhe të ngjashme me Maldivet

“Plazhe si Maldive dhe pushime ekonomike”, kështu e nis artikullin media britanike “Daily Express”.

E fshehur pas perdes së hekurt për vite me radhë, Shqipëria mirëpriti turistët në agimin e shekullit të 21-të, duke i shndërruar blloqet e zymta komuniste në peizazhe urbane të gjalla të mbushura me kafene në modë.

Brigjet e vendit ballkanik, më parë nën hijen e destinacioneve më të njohura, tani festohen si disa nga më të bukurat e Evropës”, nënvizon artikulli.

Qyteti bregdetar i Ksamilit, në Rivierën Shqiptare, ka bërë krahasime me Maldivet nga përdoruesit e TikTok dhe blogerët e udhëtimit.

Plazhet me rërë të bardhë të Ksamilit, ujërat e qeta dhe kasollet e kashtës buzë plazhit sigurisht që i bëjnë jehonë joshjes së parajsës së famshme tropikale , por vijnë me një çmim shumë më miqësor për portofolin.

Sektori i turizmit në rritje në Ksamil ofron një sërë opsionesh akomodimi, duke përfshirë dhoma që fillojnë nga vetëm 19 £ për natë.

Aktivitetet e njohura përgjatë bregdetit përfshijnë snorkeling dhe not, por për ata që kërkojnë një qëndrim më të relaksuar, ka shumë karrige të mbështetura të vendosura përreth për t’i përdorur kërkuesit e diellit.

Në Ksamil do të keni gjithashtu të gjithë Rivierën Shqiptare në pragun tuaj, një zonë e bukur ende relativisht e paprekur nga turizmi ndërkombëtar, e cila krenohet me vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, qytetet e çuditshme dhe vendasit miqësorë.

Pikat kryesore përfshijnë Lagunën e Kripës në liqenin e Butrintit, shpellën enigmatike të Kreshmoit dhe qytetin antik bizantin të Gjirokastrës.

/Shqip.com