Lajme

Zelensky: Ukraina nuk duhet fajësuar për sulmin në Poloni

Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë se ai nuk kishte “asnjë dyshim” se Ukraina nuk ishte fajtore për sulmin raketor që vrau dy persona në Poloni të martën.

Zelensky tha se kishte marrë garanci nga komandantët e tij të lartë se “nuk ishte raketa jonë”.

Ai gjithashtu bëri thirrje që zyrtarët ukrainas të lejohen të hyjnë në vendin e shpërthimit dhe të jenë pjesë e hetimit.

Komentet e tij erdhën pasi shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se raketat e mbrojtjes ajrore të ishin të Kievit “më shumë gjasa”.

Shpërthimi i raketës ndodhi në një fermë në Przewodow, vetëm 6 km (4 milje) nga kufiri i Polonisë me Ukrainën.

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës u aktivizuan të martën kur Rusia nisi atë që besohet të jetë vala e saj më e madhe e sulmeve raketore që nga pushtimi i saj në shkurt.

Sulmi, i cili ndodhi gjatë samitit të G20 në Indonezi, shkaktoi një protestë ndërkombëtare, ndërsa lajmet për një shpërthim rakete brenda territorit të Polonisë anëtare të NATO-s ngritën frikën për një përshkallëzim të rrezikshëm të luftës.

Por presidenti polak Andrzej Duda tha se është “shumë e mundshme” që raketa të jetë nisur nga mbrojtja kundërajrore e Ukrainës.

“Nga informacionet që kemi ne dhe aleatët tanë, ishte një raketë S-300 e prodhuar në Bashkimin Sovjetik, një raketë e vjetër dhe nuk ka asnjë provë që është lëshuar nga pala ruse”, tha ai.

Stoltenberg i tha BBC-së se ishte dakord me vlerësimin e Polonisë se incidenti ndoshta ishte shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase.

“Por mesazhi kryesor është se Rusia mban përgjegjësinë përfundimtare, sepse kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Rusia nuk do të kishte zhvilluar një luftë brutale agresioni kundër Ukrainës,” tha ai.

Ai shtoi se NATO ishte zotuar të furnizojë një “sistem më të avancuar të mbrojtjes ajrore” për Ukrainën, e cila nuk është anëtare e aleancës, por merr ndihmë të gjerë ushtarake.

Javën e kaluar, Ukraina ka rimarrë qytetin Kherson, i vetmi qytet i madh që ra në duart e Rusisë që kur filloi pushtimin e saj në shkurt.

/Shqip.com