Sport Ndërkombëtar

Yjet që i than jo Manchester United

Transferimi i Darwin Nunez te Liverpooli bëri që Manchetser United të humbas prioritetin e tyre për afatin kalimtar të verës, duke e lënë menaxherin e ri, Erik ten Hag, të detyruar të shqyrtojë alternativa.

Por ai nuk është i vetmi trajner i United që shijon zhgënjimin në merkato, me Sir Alex Ferguson që vazhdimisht dështoi të sigurojë lojtarët për të cilët ishte i bindur se do të bëheshin ikonat e Old Trafford.

GOAL ka zgjedhur pesë nga lojtarë më të spikatur që “Djajtë e Kuq” i dëshironin, por nuk arritën kurrë t’i sillnin në “Teatrin e Ëndrrave”.

Alan Shearer

Dy herë Ferguson humbi mundësinë për të nënshkruar me golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të Premier League – por ishte dështimi për ta joshur atë në “Old Trafford” në verën e vitit 1996 ajo që u ndje më e kushtueshme.

United arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, vetëm për të humbur një sërë shanse të lavdishme kundër Borussia Dortmund për t’u larguar nga gara.

Është e vështirë të imagjinohet që Shearer të mos bëjë ndryshimin në atë fushatë evropiane.

Sadio Mane

Louis van Gaal ka pasur shumë për të thënë në lidhje me dështimin e United në tregun e transferimeve gjatë qëndrimit të tij në klub, dhe ndoshta Mane është shembulli i spikatur i objektivave që Ed Woodward humbi gjatë mbretërimit të holandezit.

Kur interesimi i United për sulmuesin e atëhershëm të Southampton u shfaq në vitin 2015, u pa si një lëvizje surprizë – edhe nëse ndërkombëtari senegal do të kishte bërë përshtypje në “St Mary’s”.

Edhe kur Mane nënshkroi për Liverpoolin për 34 milionë funte verën e ardhshme, pakkush prisnin që ai të bëhej një nga sulmuesit më të mirë në botë.

Lëvizja e propozuar e Mane te Bayern Munich këtë verë do t’i japë fund gjashtë viteve spektakolare në “Merseyside” ku ai ka fituar shumë, ndërsa United mezi ka shijuar ndonjë sukses.

Toni Kroos

Legjenda e Real Madridit dhe Gjermanisë, Kroos, është një nga mesfushorët e shkëlqyer të David Moyes, të cilëve u mungonte gjatë tetë muajve të tij në detyrë në Old Trafford.

Moyes besonte se kishte arritur një marrëveshje për Kroos përpara asaj që do të ishte dritarja e tij e dytë e transferimeve verore, duke e vendosur yllin e atëhershëm të Bayern Munichut në zemër të rindërtimit të planit të tij.

Por skocezi nuk ia doli as në fund të sezonit të tij të parë në krye, me Glazers që tërhoqën prizën në mandatin e tij pas një sezoni katastrofik që bëri që United të humbasë kualifikimin në Champions League.

Ndoshta do të kishte qenë ndryshe nëse ai do të kishte arritur një nga objektivat e tij të mesfushës verën e kaluar – Thiago Alcantara dhe Cesc Fabregas.

Erling Haaland

Sikur humbja e një prej talenteve më të mirë në botë të mos ishte mjaft e keqe, United tani do të duhet të shikojë sesi Haaland drejton sulmin e Manchester Cityt.

Djajtë e Kuq nuk ishin kurrë pretendentë seriozë për të nënshkruar me Haaland këtë verë, por në dimrin e vitit 2019, ata ishin në kërkim të sulmuesit të mrekullueshëm të Norvegjisë.

Dhe ata kishin një avantazh unik në formën e menaxherit Ole Gunnar Solskjaer. Ai jo vetëm që ishte një legjendë në Norvegji, por ai ishte edhe mentori i Haaland në Molde.

Mundësia për t’u ribashkuar në Old Trafford ishte me siguri shumë e mirë për t’i rezistuar?

Në vend të kësaj, Haaland nënshkroi për Dortmundin në një marrëveshje të volitshme prej 18 milion £, pasi United vazhdoi të pretendonte se klauzola e blerjes që menaxhmenti i lojtarit këmbënguli të futej në kontratën e tij ishte një prishje e marrëveshjes.

Karim Benzema

Kur Ferguson pranoi pa dëshirë të shiste Cristiano Ronaldon në fund të sezonit 2009, ai kishte një plan se si të mbushte boshllëkun e lënë nga lojtari më i mirë në botë që largohej nga Old Trafford.

Ky plan ishte Karim Benzema.

Megjithatë, kishte një problem. Ndërsa Real Madridi mund të ishte zotuar të shpenzonte një rekord botëror prej 80 milionë funtesh për Ronaldon, ata kishin mjaftueshëm rezervë për të paguar gjithashtu 25 milionë funte të nevojshme për të transferuar Benzema nga Lyon.

Ai thotë gjithçka që ndërkohë që Ronaldo është kthyer tani në Old Trafford, por ka kaluar më të mirën e tij, Benzema sapo e ka larguar Madridin në Kupën e tyre të 14-të Evropiane dhe është favorit me shanse për të fituar Topin e Artë./Shqip.com