Sport Ndërkombëtar

Xavi i bën vetes “gjyqin”

Xavi Hernandez nuk e ka fshehur emocionin e tij për  mundësinë që e ka për të fituar Superkupën e Spanjës me Barcelonën dhe rritjen e moralit dhe besimit që do t’i jepte skuadrës.

Pavarësisht kësaj, ai është i kujdesshëm ndaj Real Betis dhe paralajmëroi se ata janë një ekip që kënaqet duke luajtur me topin dhe është një nga më të mirët në Spanjë.

“Ata janë një kundërshtarë që luajnë shumë mirë me topin. Trajneri është shumë sulmues. Të gjithë lojtarët në skuadër luajnë për të. Ata janë një kundërshtarë shumë të fortë teknikisht, kanë një dyshe të fuqishme në mesfushë”, ka thënë fillimisht Xavi.

“Ata janë shumë të kompletuar. Ne do t’ua ndërpresim punën sepse janë të vështirë. Ata vuajnë pa top. Mendoj se ky do të jetë çelësi nesër (sot)”.

Superkupa i jep Xavit një shans për të shijuar suksesin si trajner i Barcelonës për herë të parë, dhe ai dëshiron të marrë trofeun në duart e tij.

“Është një titull që nuk e kemi fituar ende. Po bëjmë mirë. Do të përpiqemi të tregojmë personalitetin tonë”.

“Nuk do të ndryshonte shumë për të fituar titullin, por ne jemi të motivuar për ta bërë këtë sepse do të ishte i pari i sezonit dhe do të na jepte paqe mendore”.

“Unë me të vërtetë po e pres me padurim. Kam iluzionin dhe dëshirën. Jam këtu për të fituar tituj dhe nëse nuk ka tituj këtë sezon, do të më vrisni”.

“Ne nuk kemi fituar asnjë titull dhe është koha ta bëjmë”, përfundoi trajneri i Barçës.

/Shqip.com